Hei!
Meillä on alkamassa haasteellinen taloprojekti vaativassa kulttuurimaisemassa. Haemme edellisen omistajan aloittamalle talolle arkkitehtiä jatkotyöstöä varten.
Tähän mennessä olen yrittänyt löytää lehdistä ja netistä pientaloa, jonka suunnittelijan kädenjälki viehättäisi. Melko laihoin tuloksin. Muutama hieno julkinen rakennus on löytynyt (Turun uusi kirjasto, Laajalahden kirkko). Epäilen kuitenkin, että oma "osavalmis" projektini ei ole kovin houkutteleva kohde ammattilaiselle.
Löytyisikö tältä palstalta neuvoa? Kiitos etukäteen!
Apua etsintään
Diva
1
596
Vastaukset
- arxitehti
kuitenkin kysyä niistä toimistoista, joiden töitä olet katsellut. Kysyminen ei maksa mitään ja jos ko. toimisto ei ehdi tai ei pysty auttamaan he todennäköisesti osaavat ehdottaa jotakin toista suunnittelijaa.
Jollet tiedä kyseisen kohteen suunnitellutta toimistoa niin kannattaa kysyä vaikkapa Arkkitehti-lehdestä tai Suomen Arkkitehtiliitosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254925Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504730Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2054671Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184541Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133630Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192334Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661627
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill211281- 1841169