Maitoallergiatesti

Onko joku käynyt testissä? Kuinka otetaan ja miten pitää valmistautua?

3

1023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merjaana_

      Itse luultavimmin menen myös kyseisiin kokeisiin, jos vain ajan lääkärille joskus saan. :/ Olen käynyt laktoosirasitus kokeessa, mutta maitoallergiaa tuskin tutkitaan samalla tavalla. Luulisin, että se tehdään Rast-kokeella, jossa ilmeisesti pistetään ihoon allergisoivia aineita. Huonosti selitetty... :) Mutta osaisiko joku, jolla on varmaa tietoa kertoa? :)

      • ...

        multa tutkittiin ihan tähystyksessä, kun ei laktoosirasituskokeessa ilmennyt mitään. käskettiin vältää maidon käyttöä kun oli kai suoli ärtynyt ja se helpotti. iho-oireita ei ollut koskaan ollut, vatsaongelmia vain, joten ihotestauksesta tuskin olisi ollut hyötyä, liekö sitä tehdään maidon kanssa ollenkaan.
        käsittääkseni maitoa ei voi erikseen testata, muuten kuin jättämällä se kokonaan ruokavaliosta ja muutaman viikon perästä kokeilla sen käyttämistä ja seurata reaktioita.


      • mä vaan
        ... kirjoitti:

        multa tutkittiin ihan tähystyksessä, kun ei laktoosirasituskokeessa ilmennyt mitään. käskettiin vältää maidon käyttöä kun oli kai suoli ärtynyt ja se helpotti. iho-oireita ei ollut koskaan ollut, vatsaongelmia vain, joten ihotestauksesta tuskin olisi ollut hyötyä, liekö sitä tehdään maidon kanssa ollenkaan.
        käsittääkseni maitoa ei voi erikseen testata, muuten kuin jättämällä se kokonaan ruokavaliosta ja muutaman viikon perästä kokeilla sen käyttämistä ja seurata reaktioita.

        Kyllä maito allergia voidaan todeta hyvin helposti eli verikokeella.Itsellä on maito allergia jota voi esiintyä myös näin aikuisiässä. Eli ollaan allergisia maitoproteiinille ja tämä ei liity sitten mitenkään laktoosi-intoleranssiin.
        Tämä on aika hankala sairaus koska esim.rasvatonta
        maitojauhetta on laitettu melkeinpä kaikkeen esim. suurin osa kekseistä sisältää sitä samoin suklaista käy vain tietyt tummat suklaat ja wienernougat.Samoin makkaroissa on myös maitojauhetta joten tarkkana saat olla.Toivottavasti asia selkisi edes jotenkin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5545
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      67
      2571
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1930
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      154
      1796
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      36
      1702
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1673
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1438
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1135
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      80
      1119
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      63
      924
    Aihe