Nessebariin menossa

kiinnostunut matkustaja!

Olen menossa Nessebariin touko-kesäkuun vaihteessa ja olisi hiukan kysymyksiä siitä:
-mitä rokotteita?
-missä vaihdetaan rahat? siellä? suomessa?
-minkälaiset säät tuohon aikaan vuodesta?
- tunnetteko Aphrodite hotellia?
Muuta tietoa Nessebarista?
- saako WESC- merkkisiä feikkivaatteita??
kirjoittakaa vastauksia joihinkin kyssiin, olisin todella kiiinnostunut ja kiitollinen1

19

2473

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaana-matkailija4ever

      Olisin itsekin hyvin kiinnostunut noista nessebariin liittyvistä kysymyksistä, koska olen sinne mieheni kanssa lähdössa samoihin aikoihin.
      Vosikohan joku ystävällismielinen vastata?

    • reissumiesss

      Uskosin todellakim, että siellä on lämmnitä ainakin 40 astetta. Tai no viime kesänä Nessebarissa oli ainakin tuohon aikaan sen verran lämpöä! Hmmmm saiskohan sielät WESCiä???
      Haluaisin itsekin tietää. Vastatkaa tietorikkaat ihmiset näihin loppuihin kysymyksistä, olisin itsekin kiinnostunut. Kiitos.

    • Jereboy90

      En todellakaan usko, että siellä ois ihan noin lämmintä reissumiesss!!!! kuule älä viitsi huijata, koska jotkut, ehkä oikeest haluaa tietää vastauksia noihin kysymyksiin! Jopa minäkin!!!! Olet keskustelun perustaja aika hyvin keskinyt nuo kyysymykset, ne ovat todella tarpeellisia, myös minulle, joka olen lähdössä Bulgariaan kesällä. Erityisesti tuo lämpötilakysymys ja tuo rahan vaihtokysymys. Vaistailkaa kiltit!

    • Jukuripäätietäjä!!

      Kannattaa todellakin mennä Aphrodite-hotelliin! siellä on kaikista runsaimmat aamupalta ja todellakin herkullisimmat! Hotellin palvelu on tosi hyvää ja ranta on aivan vieressä! kannattaa mennä!

      JA ilmastointikin on !

      JA MUUTEN! siellä todellakin voi olla 40 astetta, muttei ehkä ihan tuohon vuoden aikaan! Siellä on muuten todella kauniita naisia rannat täynnä!

      Ei kannata ostaa sitä pahamaineista majoneesia, ettei nyt sit saa mitään vatsatautia!!

    • Siinaaa

      Hei oikeesti tää on niinku luettu viissataa kertaa, eikä oo tullu ku neljä vastausta, joista kukaan ei oo melkeein mitään tienny.
      Olisin itsekin todella kiinnostunut, että voisiko joku oikeasti vastata tähän viestiin, jossa on todella hyviä ja SELKEITÄ kysymyksiä!
      ihan oikeasti rakkaat ihmiset, olen itse menossa joulukuun tienoilla Bulgariaan ja todellakin kiinnostaisi, että minkälaisia rokotteita pitäisi ottaa, ja sitten tuo rahanvaihto asia!
      Että voisitteko nyt edes joku vastata!

      • Bulgariassakin

        "han oikeasti rakkaat ihmiset, olen itse menossa joulukuun tienoilla Bulgariaan "

        Ainakin vaatetuksesta osaan sanoa sen verran, että ota mukaasi normaalit suomalaiset talvivaatteet. Ja tarkista, että majapaikassasi on toimiva lämmitys.


      • ja aivan niin !
        Bulgariassakin kirjoitti:

        "han oikeasti rakkaat ihmiset, olen itse menossa joulukuun tienoilla Bulgariaan "

        Ainakin vaatetuksesta osaan sanoa sen verran, että ota mukaasi normaalit suomalaiset talvivaatteet. Ja tarkista, että majapaikassasi on toimiva lämmitys.

        Niitä talvivaatteita tarvitsee sisällä talvella.


      • ainakin

        hepatiittirokotukset jäykkäkouristusrokote, jos ei ole voimassa.


    • Kerran käynyt

      Bulgarian matkalle suositellaan otettavaksi havrix, eli a-hepatiittirokote. Rokotteen saa apteekista, maksaa n. 50 euroa, terveyskeskuksessa pistävät sen ilmaiseksi, ainakin Joensuussa. Rokotteen teho astuu voimaan heti pistämisen jälkeen, pistos kannattaa käydä uusimassa n. vuoden kuluttua ensimmäisestä pistosta, tämän jälkeen saa 20 vuoden suojan.
      Rahaa kannattaa vaihtaa paikanpäällä, mutta vain hotellien respoissa tai pankeissa, katukojuissa rahan kurssi on huononpi.

      Viime vuonna olin kesäkuun ensimmäisellä viikolla Nessebarissa, lämmintä oli n. 25 c, välillä jotain pieniä sadekuuroaja, merivesi sopivan lämmintä.

    • rantaan

      Vaihda rahat Suomessa tai pankissa. Ne yrittää huijata niissä kioskeissa. Mm. viimevuonna X:llä merkitty rahanvaihto oli huijaus - kurssit oli ilmoitettu väärinpäin (törkeän huonot). Vaikea sanoa millä nimellä tuo mafian kiska on tänä vuonna.

      Sää on aurinkoista >20 mutta voi sataa.

      • kortit

        Joo, älä nostele sieltä automaateista rahaa, ne ei aina toimi ja voi syödä kortin. Tein sen virheen ja jouduin soittamaan Suomeen lopettaakseni sen.


    • kirsikkacherry

      hei,

      aprhrodite on ihan kiva hotelli, on ilmastointi ja kaikkee kivaa :DD

    • juusoosaaaa

      KYllähän sieltä varmaan sitä WESCIÄKIN löytyyy...

    • Arvi

      hei,

      rokotusvaatimuksia ei bulgariaan mielestäni erityisesti ole, paitsi jos haluaa niin voi laittaa jotakin.

      En ole sitten aivan varma.

    • Sannaaaa

      Aphrodite on aivan IHANA hotelli! sen on uudessa nessebarissa ja siellä on aivan jumalaista ;)))

    • rafaell

      NEssebar on ihan kamala paikka, ei kannata ikinä mennä! rahat vietiiiin ja ruoka oli pilaantunutta paskaa suoraansanoen.
      epäystävllisiä ja töykeitä ihmisia koko paikka täynnä.
      Ei kiva!
      VAtsataudissa oltiin koko perhe kolme viiikkoa.

      • puhu paskaa!

        !!!!!


      • bulessa

        Vieläkö sieltä saa edelleen mahatauteja ym. Itse olin 90-luvulla siellä ja silloin siellä sairasti puolen turisteista mahatautia ym. En ymmärrä, että miksi suomalaiset käyvät edelleen siellä, jos siellä sairastutaan. Kuulin taannoin, että viime vuonna joku nainen oli saanut jääpaloista, jotka oli jäädytetty aina uudestaan ja uudestaan, suolistotulehduksen. Oli Suomen puolella viikon tiputuksessa. Jätski on siellä kuulemma SOS!!!!!! Suunnittelin tänä kesänä mennä sinne, mutta taidanpa muuttaa suuntaa.


      • sairastu
        bulessa kirjoitti:

        Vieläkö sieltä saa edelleen mahatauteja ym. Itse olin 90-luvulla siellä ja silloin siellä sairasti puolen turisteista mahatautia ym. En ymmärrä, että miksi suomalaiset käyvät edelleen siellä, jos siellä sairastutaan. Kuulin taannoin, että viime vuonna joku nainen oli saanut jääpaloista, jotka oli jäädytetty aina uudestaan ja uudestaan, suolistotulehduksen. Oli Suomen puolella viikon tiputuksessa. Jätski on siellä kuulemma SOS!!!!!! Suunnittelin tänä kesänä mennä sinne, mutta taidanpa muuttaa suuntaa.

        Viime kesänä Sunny Beachilla ja Bulgariassa olleena voin sanoa, ettei ainakaan meidän porukalla ollut mitään oireita ruoasta, ja syötiinpä jäätelöäkin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2114
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      1129
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      928
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      636
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      622
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      567
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      563
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      529
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      116
      468
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      71
      439
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe