Ajattelin, että nuorten palstalla tähän osataan vastata paremmin. Siis, mistä saa kunnollisia henkkareiden väärennöksiä? Sellaisia josta ei ihan heti näe, että on pelkkä väärennös. Tarttis tietää. Kiitos.
Väärennetyt paperit
neiti 25v.
3884
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei välttämättä mistään. tuo touhu on laitonta ja "kunnollisten" feikkipapereiden saanti on sen mukaista. vaikuttaisi kuitenkin siltä että uskottavimmat väärät paperit tehdään photoshopilla skannatusta ajokortista/muusta henkilökortista. valokuvapaperille/pahville tulostettuna muutama kerros kontaktimuovia antaa etäältä uskottavan näköisen lopputuloksen, mutta hologrammejen puutteen takia tämmöiset ei oikein kestä lähempää tarkastelua.
herää vain kysymys mihin 25- vuotias tarvitsee vääriä henkilopapereita, kun useimmat "aikuisten huvit" vaativat 18 vuoden ikää
Moi!
Älä kysy, sillä sinulle ei voida vastata palstan sääntöjä rikkomatta. Kun olet kirjoittamassa palstalle, ennen tekstikenttiä olevissa käyttösäännöissä kielletään yksiselitteisesti yllyttämästä rikokseen tai väkivaltaan. Mielestäni väärennöksien teon neuvominen voidaan luokitella ja luokitellaankin rikolliseksi teoksi ja siksi viestin poistaminen ylläpidon toimesta olisi minusta suotavaa.
voihan vastaukseni niinkin tulkita. Pidän kuitenkin erittäin epätodennäköisenä että joku oikeasti kuvittelee onnistuvansa photoshopatulla pahviläpyskällä, jonka pelkkä hallussapito rikkoo suomen lakia, varsinkin jos sillä aiotaan tehdä jotakin laitonta. Lisäksi jos väärennöksen tekijä on tarpeeksi vanha miettimään kahdesti ennen kuin yrittää jotain laitonta ja jää kiinni, on omasta mielestäni turha vedota siihen että se-ja-se neuvoi käyttämään skanneria ja kuvaeditointisoftaa.