Eikö 9.7 litraa satasella oo aika niiQ paljo jopa tämmöselle 2-litraselle yksipisteruiskukoneelle? Säädätyksen paikka? Muita syitä kulutukselle? Ajelen ns. autokoulun oppien mukaan mahdollisimman taloudellisesti, eli ripeät kiihdytykset kohdenopeuteen ja aina mahdollisimman suurta vaihdetta käyttäen tasanopeuksilla. Kaupunkiajoa ei juurikaan ole, kun näitä syrjäseutujen pitkiä ja suoria teitä paahdetaan.
Vai onko tämä peräti normaalia? Eräs tuttu väitti ainakin päässeensä 8 litran pintaan 2-litrasella kaasarilla aikoinaan.
Vai onko tämä peräti normaalia? Eräs tuttu väitti ainakin päässeensä 8 litran pintaan 2-litrasella kaasarilla aikoinaan.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pielessä sillä itsellä farkku 91 2,0Gti ruisku kuluttaa talvirenkain pitkällä matkaa 7,6-8,5litraa sadalle.
Vaihoin tulpat ja nyt viimetankkauksella näytti kulutus olevan jo vähän siedettävämpää luokkaa, n. 8L/100km. Pääsisköhän vielä sen alleki ;-P
Automaattoryyppy tuntuu olevan vähän perseellään. Jos en pumppaa kaasua startatessa ku kone kylmä, sammuu saman tien ja toisella kerralla pysyy vasta käynnissä. Lisäks kiekat on vähän päälle 2000rpm ja kone tuntuu lentävän ilmaan. Kuulemma joku vahapatruuna vois olla ongelmien syy?? Mistähän päin kaasaria sellanen mahtas löytyä? Tai sitten jos säätäis nopeeta joutokäyntiä vähän pienemmälle että sais nuo kiekat ees vähän alemmas, mistä onnistuu? Mazda siis -91 626 2.0 kaasari/1pisteruisku (en ole varma?)