jossain vaiheesa omc koneisiin parikaveria palstalta asensi hei jakajan kyselisin miten se johdotus meni?
Omc Hei jakajan asentajat
kadoksissaaa
92482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ykkönen löytyy jakajan reunasta, kun katsot pienen merkin/viivan
johtoa maadotusta kierroslukumittariin ja esa johdotusta.Pitääkö viedä esan johto mittaripaneelille asti uudestaan?
Jos sulla on ihan chevyn normi HEI jakaja niin ei tarvii viedä ESA:n johtoa mittaritaululle.
Jos oikein muistan niin se kierroslukumittarin johto viedään myös esalle mutta sen esan toimintaa pitää hiukan muuttaa. Eli se esan ajastin piiri otetaan kokonaan pois käytöstä (kytkimeltä menee johdot sellaseen mustaan muovimötikkään) ja se kytkin kytketään siten että se maadoittaa jakajan plus nastan suoraan maihin tai parin ohmin vastuksen kautta (teho vastus n.5W) mulla on ilman vastusta. Varmista että se rajakytkin joka aktivoituu vaihteen ollessa eteen, varmasti estää ESA:n kytkimen maadoittamisen. Vaikee näin kertoa mutta kun ymmärrät mitä se esa tekee ja mikä on niiden rajakytkimien tarkoitus niin järkeilemällä ne johdot löytää paikkansa. Mulla toimii hyvin ja vaihteet myös menee päälle/pois vähintään yhtä kevyesti kuin ennen sytkän vaihtoa. Ollut käytössä jo 6-vuotta.
HEI-jakajan toimimaan, samoin varvimittarin suoraan vanhojen puolalle tulevien johtimien kytkennällä.
Sen sijaan mikrokytkimet eivät nyt toimi, joten kytkentä pitänee tarkistaa.
Olisikohan mitenkään mahdollista saada Crisulta yksityiskohtaiset ohjeet johdotuksesta? Tässä kun menee mustat mötikät, ESAt, mikrokytkimet ja muut kytkimet helposti sekaisin.
niinpä...
pitäis mennä varmaan veneeseen istuskelemaan jotta sais piirrettyä tän auki mutta...
Se oma ESA heitetään käytännössä vittuun ja se kytkin joka aktivoituu silloin kun vaihdevipua liikutetaan, raakasti maadoittaa varvimittarille menevän plus navan (tää kytkin on se jota ohjailee ihan vipu siinä moottorin päällä) siltä kytkimeltä toinen johto virranjakajalle ja toinen rajakytkimien (joissakin vain yksi) kautta maihin.
Nämä rajakytkimet jotka ovat auki silloin kun vaihde on päällä, on pidettävä käytössä jotta kipinä palaa koneelle heti kun vaihde on kunnolla päällä. Nämä ovat niitä joita itse vaihdevipu painaa kun vaihde on "pesässä".
Tulostakaa tää ja menkää heiluttelemaan niitä vaihteita niin eiköhän se siitä aukea.
Laittakaa yhteystiedot jos ei selviä. Voin parin viikon päästä piirtää homman auki. Tää on kyllä ihan vartin homma kun sen ymmärtää. Eikä kannata vaijereita repiä ilman tätä kytkentää.
Eli mulla on ihan normi heijakaja puola kannen päällä sieltä lähtee 3 johtoa punanen keltanen musta.eli tuleeko keltaseen johtoon kierrosluku mittarin johto ja punaseen "suoraan" akulta ja musta maadotetaan koneeseen. ja viellä ilmeisesti 88 omc mootorin kierroslukumittari on esa johdonkanssa samassa.
Laturissa on exc lähtö mikä sen tarkotus on se menee puolan napaan.ja vielä laitoin jakajan niin että 1 sylinteri on yläkuolo kohdassa katsosin pyörijän kohda laitoin hei jakajan ja merkasin jakajan kanteen tusilla mikä on 1 sylinterin tulppanjohto asetin jakajan niin mitense parhaiten mahtuu ja saa suurimman säätö varan.mietin vain nyt kun joku puhu että jakajassa on merkki 1 sylinteriä varten että onko se pakko olla siinä kohdassa ?
omc
Mites tuollainen MSD ja vaikka 6AL kannattaisi kytkeä? Jostain luin että veneissä on käytetty Nascar malleja, koska Marinemallin suojaus on käytännössä ikuinen?
Joskus noita HEI jakajia tuli penkissä pyöriteltyä ja siinä oli muistaakseni sellainenkin kytkentämahdollisuus, että pudotti puoletsylintereistä pois. Olisiko tämä käyttökelpoinen?