Etsin saunamökkiä max 25m2, jossa olisi maisemaikkuna saunassa sekä tuvan puolella koko etuseinä lasia. Mutta löytyisikö sitä valmiina mistään mallistosta? Hirsimökkinä?
Vähän tähän tyyliin: http://www.honkatalot.fi/huvilat/malli.php?id=polar33
Sauna lasiseinällä rantaan
5
2117
Vastaukset
- kun kauniisti
pyydät ja pistät rahaa kouraan...
Täytyy kait olla karkaistua lasia, talvella kun ulkona on 30 pakkasta ja saunassa 80 lämmintä niin voipi olla suuret lasirakenteet kovilla lämpötilaeron vuoksi. - ***
Tuossa luulisi kyllä fanaattisempien räystäitten perään huutelijoiden olevan tyytyväisiä.
http://www.honkatalot.fi/huvilat/polar33/iso_4.jpg - järven rantaan
Onko jollakin mallia kesäkeittiöstä järven rannalle noin 20 m2 ? Ikkunaseinät, jotta voi käyttää sateellakin. Muurattu hella- ja uunitaso. Paraatiovet ulos patiolle päin.
Neliö? Kuusi- vai kahdeksankulmainen "mutteri" ? Korkeat ikkunat järvellepäin; millainen kattomalli?
Kiitos vinkeistä.- pitkätyttö
Tekisin suorakaiteen 3,5 x 6m, siihen pulpettikatto niinpäin, että saadaan korkea lasiseinä järvelle päin. Tulisijat yhteen päätyyn niin, että piippu tulee päädyn korkeaan nurkkaan. Siinä on hyvät tilaan huseerata ja ruokapöytä mahtuu hyvin sisään. Halutessa voi liittää hormipakettiin vielä ulkotakan tai grillin.
Rakenteet on simppelit, 3,5m jänneväli menee massiivipuupalkeilla, esim 50 x 150mm. - ***
pitkätyttö kirjoitti:
Tekisin suorakaiteen 3,5 x 6m, siihen pulpettikatto niinpäin, että saadaan korkea lasiseinä järvelle päin. Tulisijat yhteen päätyyn niin, että piippu tulee päädyn korkeaan nurkkaan. Siinä on hyvät tilaan huseerata ja ruokapöytä mahtuu hyvin sisään. Halutessa voi liittää hormipakettiin vielä ulkotakan tai grillin.
Rakenteet on simppelit, 3,5m jänneväli menee massiivipuupalkeilla, esim 50 x 150mm.joskus kaverille ehdottaa, ja pitkän massan pidennykseksi vielä pergolaa/ulkoterassia. Halusi että joka tilasta avautuu näkymä järvelle. Mutta ei, liian modersia.
Koitappa siinä sitten vääntää hirsikehikkoa (neljään osaan jaettu neliö) sellaiseksi, että jokainen tila avautuu sinne järvelle.
Välillä toivoisi kyllä ihmisiltä rohkeutta poiketa vanhasta kaavasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254925Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504730Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2084699Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184551Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133640Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192344Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661637
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill221380- 1841179