Valeon letkusulat

laaguna

Hain Motonetista Valeon letkusulat 05 GS:ään, kuten monet muutkin täällä ovat ilmonneet tehneensä. Hyllystä löytyi valmis paketti scenicille (39 e). Mitatkin täsmäs, mutta mutta...
asennusvaiheessa tuli ongelmia. Näyttäisi siltä, että kinnitysmekanismi on erilainen. Alpuperäisessä sulka on kiinni varren kiinitysosassa tapilla kiinteästi (läpi-tappi ja reikä-kiinitys). Uudessa näyttää olevan vastaavalla kohdalla kolo, johon mahdollisesti, ehkä samainen tappi painetaan. Mitään muita osia sulkien lisäksi ei paketin mukana tullut.

Oletteko siis jo sulanvaihdon tehneet törmänneet samaan?
Oletteko joutuneet ostamaan erikseen uuden kiinnitysosan sulanvarteen (mistä?) vai lähteekö tappi lievällä väkivallalla? Jos lähtee niin sopiiko tappi koloon?

7

1877

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scenique

      Ainakin minä sain nuo Valeon sulat kiinnitetyksi ilman mitään lisäosia. Minulla oli jo välillä Boschin sulat, joissa oli saranoitu muoviläppä kiinnitykseen, mutta nämä Valeon sulat näyttivät olevan identtiset alkuperäissulkien kanssa (alkuperäissulissa mukana ollut muovikappa sopi näihin Valeoihin hyvin).

    • viikset...

      Itse ostin juuri Motonetistä sulat eikä mitään ongelmia. Heittämällä meni kiinni! Alkuperäinen viesti on tietysti provo, jotta merkkiliike saisi kalliille varaosilleen ostovoimaa. Minä kierrän ne kaukaa. *ASKAT!

      • laaguna

        Provoilunpelko on tällä(kin) palstalla jo vainoharhaisuutta lähentelevää. No ehkä sille suomi24:llä on hieman pohjaakin.

        Mutta kun ei sovi niin ei sovi, tai paremminkin kun ei irtoa niin ei irtoa, nimittäin vanha sulka siitä kiinitysmuovikammasta, ainakaan ehjänä. Ilmeisesti kiinitysmekanismi on vaihtunut jossakin vaiheessa. Tähän muuten viittaa se, että kyselin valtuutelta rellu-huollolta sulkien hintaa, jolloin he kyselivät rekkaria, koskapa 05 kuulemma vaihtuu sulanmalli. Hinta rellu-huollossa olisi ollut yli kaksi kertaa suurempi, joten katselin vielä muualta. No ehkäpä sieltä olisi saanut kerralla oikeat.


    • ibbe*

      Enpä tiedä onko -05:ssa sitten erilaiset varret/kiinnikkeet, mutta -04 Grandiin menivät Motonetin sulat heittämällä.

      Jossakin vaiheessa minulla oli sijaisautona luultavasti juurikin -05 Grandi, jossa heti sisään istuttuani kiinnitin huomiota, että sulkien kiinnitysmuovit olivat ainakin eri näköiset (isommat?), tarkoittaakohan se, että toimivatkin eri tavalla...?

      • dCi

        Oikeassa olet, niitä on olemassa ainakin kahdella erilaisella kiinnítyksellä.


    • laaguna

      Motonetissa tiesivät, että kyseiseen sulkamalliin on kahta eri kiinnitysmekanismia. Minun malliani ei ollut hyllyssä, mutta tilauksessa.
      Maksamieni sulkien hinta korvataan uusien hinnassa.

    • Sceenikko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8202
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5743
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5191
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      289
      5186
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      78
      3831
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2747
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2548
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2481
    Aihe