Mistähän saisi hankittua

Meillä on ollut mökin rannassa vuosikaudet uiskentelemassa muovinen (oikeankokoinen) joutsen. Viimekesänä se sitten oli jo niin hauratunut että sen kaula katkesi. Jousen toimi muuten hyvin toisten joutsenten karkoittimena. Nyt ollaan etsitty uutta vanhan tilalle, mutta ei ole osunut mistään silmään. Olisko kellään vinkkiä mistä kannattaa etsiä.
124844
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Etsi hakemistoista ravintoloiden sisustukseen ja siihen liittyviin tilpehööreihin erikoistuneita liikkeitä.
Niistä saattaa löytää täysin yllättäviä tavaroita ja jos ei ole varastossa niin pyydä tilaamaan.

Äänestä

Meillä laulujoutsenen pesä n. 80m talostamme ja ei tulisi mieleenkään yrittää karkottaa niitä. Aina oikea muovisen voittaa.

Äänestä

Tänä keväänä käyn pesällä vähentämässä munia!
Niitä elikoita on joka paikassa ränkkymässä, ovat karkoittaneet muut vesilinnut, telkkiä lukuunottamatta, pois.
Viime kesänä hyökkäilivät koirien kimppuun laiturilla.
Vaihdetaan, meille lelu ja te saatte nauttia uljaasta aidosta joutsenseurasta. Voin auttaa pyydystyksessä, kaikki saatte! Jospa se kuva pelottelisi ne pleen haahkat pois?!

Äänestä
  • Onko teillä laulu- vai kyhmyjoutsenia? Meillä laulujoutsen pari antaa lahdellamme asua niin härkälinnun kuin muidenkin. Ja ei laulujoutsen ainakaan meillä ole häiritsevästi "huutanut" vaikka asummekin lähellä pesää. Eivätkä ole hyökkäilleet kenenkään kimppuun, vaan pakenevat jos yrittää lähestyä.

    Äänestä

Lappeenrannan uudessa Robinhoodissa oli hienoja ja suuria joutsenia. Kannattaa kysyä lähimmästä Robbarista ellei LPR:ään pääse.

Äänestä
  • pitääpä etsiä robinhoodista

    Äänestä

Onko tuollaisen ideana siis todellakin toimia oikeiden joutsenten karkottimena?

Äänestä
  • Mulla ui rannassa liki kymmenen kertaa luonnollista joutsenta isompi tekele jo seitsemättä vuotta ja koko sinä aikana järvellä (melko iso) ei ole nähty yhtään elävää joutsenta. Mun mielestä se on hieno. Vaimo väittää kammottavaksi maisemanpilaajaksi ja aikoo upottaa. Vaimon mielestä joutsenet olis parempi vaan ampua etteivät pasko paikkoja ja häiritse luonnon rauhaa mekkalallaan mutta minusta tuollanen tappaminen on epäeettistä.

    Äänestä

  • mitä isompi on kuva kirjoitti:

    Mulla ui rannassa liki kymmenen kertaa luonnollista joutsenta isompi tekele jo seitsemättä vuotta ja koko sinä aikana järvellä (melko iso) ei ole nähty yhtään elävää joutsenta. Mun mielestä se on hieno. Vaimo väittää kammottavaksi maisemanpilaajaksi ja aikoo upottaa. Vaimon mielestä joutsenet olis parempi vaan ampua etteivät pasko paikkoja ja häiritse luonnon rauhaa mekkalallaan mutta minusta tuollanen tappaminen on epäeettistä.

    On teilläkin elämä... :-D

    Äänestä

Mekin hankimme muovisen laulujoutsenen Vanhankylän Robinhoodista, ja kun vein sen rantaan, alkoi armoton reviiritaistelu kyhmyjoutsenien kanssa.

Kävivät kaatamassa sen pari kertaa, kunnes tein hiekallatäytetystä mehupullosta ripustetun kölin sille. Rupes pysyyn pystyssä, mutta saahan nähdä, onko riekaleina, kun mennään taas mökille.

Sen reviiritehoetäisyys näyttäisi olevan noin 50-60 m, ja se riittää juuri pitämään rannan puhtaana kaivamisesta ja paskomisesta. Mukavahan niitä on katsella tuonkin matkan päästä.

Kiitos vaan aloittajalle hyödyllisestä ideasta.

Äänestä

Olevan muovijotsenia.

Äänestä
  • Muovijoutsen pitäisi toimia lokkien karkoittimena laiturilta. Sitä nyt kokeillaan tulevana kesänä. Kaikkea muuta tehotonta on jo yritettykin: muovikäärmeet, -ämpärit, huminalangat jne. Ei jaksaisi kerta toisensa jäkeen siivota lokinp**kaa, loputon homma.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


muovijoutsenen kirjoitti:

Meillä on ollut mökin rannassa vuosikaudet uiskentelemassa muovinen (oikeankokoinen) joutsen. Viimekesänä se sitten oli jo niin hauratunut että sen kaula katkesi. Jousen toimi muuten hyvin toisten joutsenten karkoittimena. Nyt ollaan etsitty uutta vanhan tilalle, mutta ei ole osunut mistään silmään. Olisko kellään vinkkiä mistä kannattaa etsiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu