Koirat ovat jo sinällään valtavan tuottava bisnes tälle yhteiskunnalle.Koiranruoka teollisuus toimii täydellä kapasiteetilla, työllistää ja tuo verotuloja moninkertaisesti ja monien välikäsien kautta.Eläinlääkärit ovat kallis-palkkaisija mutta maksavat myös veroja.Entäpä sitten arvokkaat lääkkeet? Niihinkin on lisätty vielä Alv.Jotkut trimmaaja saavat elantonsa tämän ihmisen parhaan ystävän kutrien leikkelystä.
Sitten on vielä kauppiaita jotka työkseen myyvät kaikenlaista rääsää lemmikkiemme iloksi.
Ja kaiken tämän päälle tässä maassa lätkäistään vielä vero koiranpitäjän maksettavaksi.
IRVOKASTA SANOISIN.
Koiraverosta kantelu
1
1000
Vastaukset
- samaa mieltä!
Tämä keskiaikainen koiravero on kaikkea muuta kuin asiallinen.Ennen koiraveroa kerättiin,että saatiin rabieksen aiheuttamat vahingot kuitattua ja kulkukoirat erotettua "veromerkillisistä".En itse ymmärrä millään tavalla,miksi sitä kerätään yhä ja Espoo aikoo vielä ratsioitakin järkätä!Ja turha kenenkään on väittää,että ko.verotulot menevät koirapuistoihin,ehei,ne saa kaupunki käyttää mihin tahtoo,esim.kouluruokaan.Veroja maksan kyllä ansiotuloista,mutta koirani eivät kyllä sitä ole,siis ansiotuloa!Päinvastoin,elätän koirieni kautta myös eläinlääkäreitä,eläintarvikekauppoja,Kennelrehun autoa......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2222936Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1732556Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1091208Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321112- 701068
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2831021Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka341996Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22788