Xylitolipurkka maistuu useimmille

"Suuri osa muslimeista välttää alkoholia, mutta osa haluaa olla maassa maan tavalla. Esimerkiksi ksylitoli kuuluu alkoholeihin, mutta purkan pureskelusta ei humallu, joten ksylitolipurukumi maistuu useimmille muslimeille."
1213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tuossa tietolähteenä näyttää olevan tohtori Irmeli Perho, joka ei näytä olevan kemisti. Tulee mieleen, että tuskin ymmärtää kemiasta mitään.

Islamin kulttuurissa kemiallinen tietous on ollut kohtuullisen korkealla tasolla. Niinpä yhdiste-käsite on melko selkeänä. Etanoli, tavallisesti alkoholiksi kutsuttu yhdiste, kuuluu toki alkoholien yhdisteryhmään, mutta ei etanolin (tai alkoholin) nauttimiskielto tietenkään koske mm. kasvisrasvoja tai sokereita, joista edelliset muodostuvat glyserolista (eräs alkoholi) rasvahapoista ja jälkimmäisissä on sama funktionaalinen ryhmä.

Ts. Irmeli Perhon esimerkki ei osoita, että xylitolimakeisia nauttivat muslimit olisivat välttämättä luopuneet islamin alkoholin (siis etanolin) nauttimiskiellosta, vaan se voi merkitä sitäkin, että heillä on parempi kemiallinen tietous aineista kuin ko. tohtorilla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


muslimeille; kirjoitti:

"Suuri osa muslimeista välttää alkoholia, mutta osa haluaa olla maassa maan tavalla. Esimerkiksi ksylitoli kuuluu alkoholeihin, mutta purkan pureskelusta ei humallu, joten ksylitolipurukumi maistuu useimmille muslimeille."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu