Osaatko

suunnistaa

Osaako rukin käynyt suunnistaa tähtien ja auringon avulla, miten se tehdään käytännössä ja kerro se yksityiskohtaisesti.

Tuota asiaa ei varusmiehille opeteta missään muualla.

3

1814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hemmetin..

      sama

    • tuolla

      taidolla olisi virkaa nyky aikana.

      • Rita-Rauta

        Paljon tekee.

        Otavassa on seitsemän tähteä ja kun tuon soppakauhan mallisen tähdistön kauhan kärjestä vedät kahden tähden välille viivan. Sitten vedät tuon linjan suuntaisesti, niin että pisteitä ja viivoja on seitsemän. Mitä sinä löysitkään. Lumikin ja seitsemän kääpiötä.

        Lumikki ja seitsemän kääpiötä kulkee itsepäisesti taivaalla kuin seitsemän jukolan veljestä seitsemänä päivänä viikossa.

        Tuolla taivaalla Lumikki kääpiöineen on muuttumaton eli luotettavin suunnan näyttäjä.

        Kivääriryhmässä on miehiä seitsemän ja he kulkevat metsässä luottaen vertauskuvalliseen asiaan ja heidän apunsa noista seiskoista on kuin miettisit montako henkeä on kissalla.

        Seitsemän kertaa seitsemän on neljäkymmentäyhdeksän. Millä tasaluvulla tuo on jaettavissa, että jakojäännöksestäkin tulee tasaluku.

        Seitsemän kertaa seitsemän, koetellut on koura kohtalon... sen apu aina suunnaton.

        Siellä on kello ja suunnat sinulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      87
      2705
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      114
      1943
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      53
      1930
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      32
      1584
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      92
      1519
    6. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      25
      1518
    7. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      140
      1247
    8. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      416
      1103
    9. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      254
      997
    10. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      966
    Aihe