Osaako rukin käynyt suunnistaa tähtien ja auringon avulla, miten se tehdään käytännössä ja kerro se yksityiskohtaisesti.
Tuota asiaa ei varusmiehille opeteta missään muualla.
Osaatko
3
1796
Vastaukset
- hemmetin..
sama
- tuolla
taidolla olisi virkaa nyky aikana.
- Rita-Rauta
Paljon tekee.
Otavassa on seitsemän tähteä ja kun tuon soppakauhan mallisen tähdistön kauhan kärjestä vedät kahden tähden välille viivan. Sitten vedät tuon linjan suuntaisesti, niin että pisteitä ja viivoja on seitsemän. Mitä sinä löysitkään. Lumikin ja seitsemän kääpiötä.
Lumikki ja seitsemän kääpiötä kulkee itsepäisesti taivaalla kuin seitsemän jukolan veljestä seitsemänä päivänä viikossa.
Tuolla taivaalla Lumikki kääpiöineen on muuttumaton eli luotettavin suunnan näyttäjä.
Kivääriryhmässä on miehiä seitsemän ja he kulkevat metsässä luottaen vertauskuvalliseen asiaan ja heidän apunsa noista seiskoista on kuin miettisit montako henkeä on kissalla.
Seitsemän kertaa seitsemän on neljäkymmentäyhdeksän. Millä tasaluvulla tuo on jaettavissa, että jakojäännöksestäkin tulee tasaluku.
Seitsemän kertaa seitsemän, koetellut on koura kohtalon... sen apu aina suunnaton.
Siellä on kello ja suunnat sinulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31711931Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15211079Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2526407Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2265222Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1683684- 1743558
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502523Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292000Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121834Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171735