Täällä eräs ensikertalainen miettii, että mihin sitä ensimmäiseksi otetaan yhteyttä positiivisen testin jälkeen? Itse arvioin, että hedelmöitys on tapahtunut noin kuukausi sitten. Varaanko nyt ajan gynekologilta vai tavalliselta lääkäriltä vai pitäiskö ensimmäiseksi ottaa yhteyttä äitiysneuvolaan?
Minne lääkäriin?
oikea osoite
4288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sinuna varaisin ajan äitiysneuvolaan. Siellä käydään kaikki alkuvaiheen tärkeät asiat läpi. Lääkäriin menolla ei ole kiirettä, mikäli itse voit hyvin. Äitiysneuvolan kautta pääset myös ajallaan lääkärintarkastukseen. Voit toki halutessasi käyttää yksityisiäkin palveluja.
Äitiysneuvolan palvelut ovat kuitenkin käyttäjälleen maksuttomia.
Kysy neuvolassa kaikkea, mikä mahdollisesti mieltäsi askarrutta nyt tai tulevaisuudessa.
Toivon Sinulle antoisaa ja onnekasta odotuksen aikaa.
Me menimme positiivisen jälkeen suoraan neuvolaan sieltä sitten saimme ajan lääkärille ja muihin tarvittaviin kokeisiin jne. tuon neuvolan kanssa ei kannata aikailla hetivaan omaan neuvolaan varaamaan aikaa....onnea odotukseen=)
kuten edellä jo neuvottiinkin. elikkä oman paikkakunnan äitiys/perhesuunnittelu neuvolaan soitat ja varaat ajan. Minä soitin plussan jälkeen terveyskeskukseen kun en tiennyt ja sieltä neuvottiin eteenpäin.
jos haluat pitää vauvan niin soita äitiysneuvolaan, jos et niin varaa aika lääkärille.