Ihme palsta kun vaan haukutaan ja lässytetään niinku pikkukakarat. Nämä pers'aukiset "kakarat" muka on sitte ajanu ja todennu kaikki Sorennon viat...HA. Lueskelin näitä P juttuja eikä loppua näy, joten:
Asiaan...
Olis kiva kuulla TODELLISIA kokemuksia(omistajilta) vaikka 2005 tai 6 vuoden crdi EX manuaalista liittyen:
kun ajaa n.90km asfaltilla ja tarjoaa pientä pintakaasua niin pitäiskö kuulua semmoinen häiritsevä "kurnutus" moottorista??? Ehkä hieman meluisakin oli. Merkkiliike kertoi moottorityypin olevan tuon äänen lähde, jota 2007 mallista ei kuulu?
Koeajoin 2004 crdi Aut 75000 mittarissa ja häiritsi niin että himot vähän laantui. Vartti tästä ja ajoin 2007 vgt ex aut. uutta ja nautinto oli sanoinkuvaamaton!!! EI kurnutusta, ei melua.
Kukkaro vaan ei kestä n.48000€.
Poimin kai Saksasta 2005 28000 ajetun manuaalin (n.32000€)mutta kurnuttaako se???
Niin että onko tietoa, vai pitääkö tulla jänis housuissa saksasta kotiin?
Hakkaa muuten ulkonäössä bemarit sun muut...
Asiaan...
Olis kiva kuulla TODELLISIA kokemuksia(omistajilta) vaikka 2005 tai 6 vuoden crdi EX manuaalista liittyen:
kun ajaa n.90km asfaltilla ja tarjoaa pientä pintakaasua niin pitäiskö kuulua semmoinen häiritsevä "kurnutus" moottorista??? Ehkä hieman meluisakin oli. Merkkiliike kertoi moottorityypin olevan tuon äänen lähde, jota 2007 mallista ei kuulu?
Koeajoin 2004 crdi Aut 75000 mittarissa ja häiritsi niin että himot vähän laantui. Vartti tästä ja ajoin 2007 vgt ex aut. uutta ja nautinto oli sanoinkuvaamaton!!! EI kurnutusta, ei melua.
Kukkaro vaan ei kestä n.48000€.
Poimin kai Saksasta 2005 28000 ajetun manuaalin (n.32000€)mutta kurnuttaako se???
Niin että onko tietoa, vai pitääkö tulla jänis housuissa saksasta kotiin?
Hakkaa muuten ulkonäössä bemarit sun muut...
Vastaukset 19
Vanhimmat
LUeppa tätä palstaa koskien Sorentoa, mulla on kokemusta ja sen perusteella EI ENÄÄ IKINÄ SORENTOA !
En löydä pirullakaan mitään rakentavaa keskustelua.
Menee s..tana vuosi kun kaikki ketjut on käyty läpi.
Enpä ole nähnyt kenenkään valittavan Sorenton vioista. Muut ominaisuudet selviävät auton teknisistä tiedoista ja koeajolla.
Vai meinasitko taas aloittaa puuttuvasta ajotietokoneesta ym. lapsellisuuksia?
Pitää hiukan jo miettiä vastasitko ihan oikeaan viestiin. Mielestäni ilmoitin varsin selvästi että ajoin kahta (2) eri aut.(automaatti) EX Sorentoa uutta ja vähän vanhempaa.
Omistan Audi A4 Avantin (1,9tdi manuaalin) joka ei todellakaan hörise/kurnuta kun hiukan painaa kaasua. Olikohan tässä vanhemmassa jotain epänormaalia?
Tähän tarvitsisin mielipieitä.
Lähin myynnissä oleva manuaali sorento on noin 200km päässä eikä ole aikaa/huvitusta lähteä pelkästään koeajolle kun kuitenkin laivaan sen saksasta.
Mitä ajotietokoneeseen tulee, niin moiselle kapistukselle en laske markankaan arvoa, että selkiskö.(piste)
ostasit sitte samalla auton etkä mitää kurnuttavaa sorentoa.ei niistä kiinalaisista mihinkää ole.vaikka saisit sen nyt saksasta halvemmalla niin puolen vuoden päästä sen hinta on tippunu 45% ehkä enemmän.ja turha mennä tuontiautoa kellekkään myymään ei siitä saa kun euron kilo.kunnon sakemanni perseenalle niin naapureitaskin vituttaa mut jos meet kiialla niin niitä hävettää.
En suinkaan(ehkä)osta myyntiin tätä silmiä hivelevää katiskaa, vaan ajoon.
Mielipiteesi on mielestäni yhtä arvokas kuin se em. ajotietokone.
Sitäpaitsi työssäkäyvän cittari ei pahemmin ehdi naapurien ihailtavana olla...(kaikenlaisia???)
jokohan seuraava olis asiaa???
pihassa ole vaan korjaamolla ja omistajaa vituttaa.
Menes nyt sivistymätön juntti muualle niine nimimerkkeines höpöttämään, menet vaikka naapuria jututtamaan, kertomaan miten paljon ylihintaa maksoit logosta auton päällä, täällä keskustellaan autoista, ei huonon itsetunnon parantajista.
En toki vastannut sinulle, Foximatti, vaan nimimerkille Lue niin tiedät. Tarkistapa tuo viestien hierarkia.
saanhan toki anteex pikaistuksissa ja provosoituna näpyttelemääni...
Odotan edelleen kommentteja sorennon äänistä.
Tokihan on niin että suht iso diisseli jotain meluaa, mutta???
Noista sakuista täytyy sanoa, että pirun kiva on ajaa. Keulan pyörän ripustukset on todella surkeat. Vaihdettu kaikki tukivarret ja koiran luut 3 vuoden sisällä eikä loppua näy. Uudemmissa malleissa vika on kai jo korjattu.
Uusimmassa Tekniikan Maailmassa on pikatesti Faceliftatusta Sorentosta, jutussa kerrotaan myös edellisen mallin heikkouksia.
Ensimmäinen järkevä viesti?!:::
Hyndain santa fetä siellä saksassa jos löydät kohtuuhintaisen 2006 mallisen dieselin.
Ainoa ominaisuus missä sorento voittaa santa fen on maastoominaisuudet lähinnä alennusvaihteiden ansiosta.
Santa fe taas on isompi,hiljaisempi,mukavampi,pieniruokaisempi,uusi malli jne. tosin myös hivenen kallimpi.
Itselleni oli koeajojen jälkeen selvää kumman valitsen hintaerosta huolimatta.
Nyt on 20 tonnnia takana santa fe 2,0 crdi automaatilla eikä vian vikaa,keskikulutus N.8,5 litraa/100km
Montako kertaa luulet että sun pitää kysyä tuota samaa asiaatäällä ja muilla Kia palstoilla ennenkun uskot että ON SIINÄ SORENTOSSA SANOMISTA JA PALJON, alkaen jousituksesta,kulutuksesta,varustelusta,ajo-ominaisuuksista,penkeistä ja penkkien jousista jne jne...
Mutta kysy vielä kerran jos vaikka joku kertoisi satuja ja sanoisi että se on hintansa väärtti, mutta ei se ole.
Sylkäise välillä niin ei maistu niin pahalle sunkin suussa.
Olipa taas TIETOA tossakin.
Sitäpaitsi taisin kysyä ASIASTA vaan kerran.
uudesta Sorentosta.
Tekstissä puhutaan ylellisestä varustepaketista ja kerrotaan, että auto on miellyttävä edustusauto, 3,3 bensiinimalli nimittäin.
Varustelu on huippuluokkaa, penkit nahkaa, ajo-ominaisuudet miellyttävät, äänitaso alhainen ja ainakin oma diesel Sorentoni kulki edellisellä tankillisella 955 km.
Jätetään provot omaan arvoonsa.
vai manuaali? vuosimallisi olis kiva tietää. Paljonkos se tankki vetääkään?
80 litraa, ajo "sekalaista, reipasta".
Olisko sen koeajamani automaatti Sorennon "hörinä" johtunut vaihteiston tottelemattomuudesta?
Eli ensin miettii ja sitten vaihtaa...ja kun antaa vaan pintakaasua niin pelkästään miettii?
En todellakaan tiedä, kun olen automaateilla ajanut korkeintaan 30 km yhteensä.
Kuten sanottu tämän 2007 mallin laatikko reagoi välittömästi kaasuun.