Onko kukaan koskaan yrittänyt tehdä simaa makeutusaineesta, esim Canderelista. Sehän sopii ruonlaittoon ja leivontaan, mutta entäs siman tekoon?
Tarvitaanko nimenomaan sokeria siihen käymisprosessiin, eikö hiiva hoida sen? Periaatteessa sen pitäis kai onnistua, mutta tuleeko juotavaa. Kyseessä on kaupan valmis simauute.
Kertokaa jos tiedätte!
Light sima?
2
840
Vastaukset
- vappunenä
Tiedän että hiiva tarttee "ruoakseen" sokeria, jotta käyminen onnistuu. Löysin kuitenkin canderelin omilta sivuilta tällaisen. Mitä luulette maistuukohan ihan hyvälle, ja käykö kunnolla. En ajatellut laittaa hedelmiä, onkohan ne vaan maun vuoksi..?
Kevyempi sima
4 l vettä
3 dl Canderelia
1 rkl sokeria
3 luomusitruunaa
3 luomuappelsiinia
nokare hiivaa
rusinoita
Pese hedelmät huolellisesti. Kuori hedelmistä suikaleita perunankuorimaveitsellä isoon
astiaan (huom! luomuhedelmistä voi käyttää hyvin myös kuoret). Poista valkoinen osa ja
paloittele hedelmäliha astiaan. Lisää sokeri. Kaada kiehuva vesi päälle ja anna jäähtyä
huoneenlämpöiseksi. Lisää Canderel-jauhe sekä pieneen vesitilkkaan sekoitettu hiiva.
Anna käydä seuraavaan päivään. Siivilöi ja pullota. Laita kuhunkin pulloon rusinoita.
Sima on parhaimmillaan viikon kuluttua jääkaapissa säilytettynä.- kfub832
Sitruunat ovat olennainen osa siman valmistuksessa. Ilman hedelmiä sinulla on liemi jossa on vettä, Canderelia, sokeria, hiivaa ja (rusinoita). Varmasti itsekin asian huomasit ajateltuasi tarkemmin. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513635Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142570Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5972302Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192046KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar781817Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431678- 201658
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421592Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?951469- 281456