Puhe pitäis pitää...

pyydettiin bestmaniks ja tästä se sit alkaa.. kiire alkaa jo tulee mutta minkäs teet...

elikkäs osaisko joku auttaa vähän kuinka kannattaa alkaa suunnittelemaan itse tätä puhe osuutta.

eli olen sulhasen kaveri ja tunnettu ollaan jotain 5 vuotta, eli ei voi paljon vanhoja juttuja ainakaan puhua jos yleensäkkään tarvitsee.

eli miten se kannattaisi aloittaa?
joku juoni olisi ilmeisesti hyvä?
ja ilmeisesti "kevyt" lopetus?

en ole mikään erityisen hyvä puhumaan suurille joukoille saati sitten heittää mitään "läppää"

eli jos apua sais vähän siihen kuinka alkaisin suunnitteleen puhetta.. mitään valmista en halua.
33112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos sinulla ei ole mitään suuria puhujan kykyjä ja hauskuuttajan lahjoja puheen sopiva pituus on 5-15 minuutiin, ei sen pidempää.

Jos puheen pitäminen tuntuu aivan mahdottomalta, voit myös lukea (lausua) morsiusparille jonkin runon tai tarinan ja sen jälkeen muutamalla sanalla onnitella heitä ja toivottaa hauskaa loppuelämää.

Mutta puheesta...

Sinun kannattaa aloittaa kertomalla kuka olet (siis bestman ja sait tämän kunnian xx lapsuuden toverina tms). Sitten voit kertoa miten tututustuit sulhaseen ja millaisena henkilönä häntä pidät (pienet tarinat yhteiseltä ajalta ovat yleensä hauskempia kuin yleisluonteinen kuvailu. Liioitella saa hiukan ja pahimpia juttuja siistiä, mutta valehdella ei. Sitten voit kertoa myös miten tapasit morsiammen ensikerran tai mitä sulhanen hänestä kertoi rakastumisen aikoihin. Voit kertoa myös jonkin muiston johon liittyy sekä morsian, että sulhanen. Puheen lopuksi onnittelet nuorta paria.

Puheesi ositat pääasiassa sulhaselle ja koko hääväelle. Olisi myös hyvä jos siinä olisi nuorelle parille tai morsiammelle osoitettuja kohtia (annat neuvoja, miten sulhon kanssa pärjää tai kiität morsianta sulhon "kesyttämisestä", ihailet hänen kärsivällisyyttä suhteen alkuajoilta yms.) ja jos luontevasti onnituu niin kohta sulhasen vanhemmille (ihmettelet heidän kykyjään kasvattaa moisesta räkänokasta aikamies, muistutat että nyt on äidin aika päästää irti pojasta luovuttaa tämä lopullisesti morsiammen huomaan...)

Tärkeintä on että puhe on itsesi näköinen, selkeä ja jäsennelty. Olisi hyvä myös, jos pystyt esittämään puheesi ilman papreista lukua (tukisanalista tms. apunasi).

Äänestä
  • ...montaakymmentä minuuttia jorista. Vartti on kyllä jo roimasti liikaa, ihmiset alkavat vääntelehtiä ja katsella ikkunoista. Jos puheenpitäjä ei ole mielettömän viihdyttävä tarinaniskijä, on pitkäveteistä, monotonisella äänellä tilitettyä jaarittelua tappavan tylsä kuunnella.
    Mieluummin lyhyesti ja reippaasti ja hääparin huomioon ottaen, kuin yhteisiä jätkäreissuja muistellen.

    Äänestä

  • Killisilmä kirjoitti:

    ...montaakymmentä minuuttia jorista. Vartti on kyllä jo roimasti liikaa, ihmiset alkavat vääntelehtiä ja katsella ikkunoista. Jos puheenpitäjä ei ole mielettömän viihdyttävä tarinaniskijä, on pitkäveteistä, monotonisella äänellä tilitettyä jaarittelua tappavan tylsä kuunnella.
    Mieluummin lyhyesti ja reippaasti ja hääparin huomioon ottaen, kuin yhteisiä jätkäreissuja muistellen.

    Yleisesti keskustelijoille: 5 min ehdoton maksimi, ei mitään sisäpiirimuisteluja tai vastaavaa. Tuntuis myös kornilta antaa morsiamelle (tai siis vastavihitylle vaimolle) vinkkejä tai kehotuksia, miten "käsitellä" miestään tulevaisuudessa, että onni kukoistais . Eiköhän se oma vaimo kuiteskin miehensä parhaiten tunne..

    Hääjuhlassa puhe on suunnattu koko juhlaväelle, ei ainoastaan sulhaselle. Noita jätkäreissuja voi sitten muistella polttareissa ja siellä halutessas voit puhua räväkämmin ja yksityiskohtasemmin, häissä riittää mielestäni pari onnittelusanaa ja kehotus kohottaa malja hääparille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyl se tästä kirjoitti:

pyydettiin bestmaniks ja tästä se sit alkaa.. kiire alkaa jo tulee mutta minkäs teet...

elikkäs osaisko joku auttaa vähän kuinka kannattaa alkaa suunnittelemaan itse tätä puhe osuutta.

eli olen sulhasen kaveri ja tunnettu ollaan jotain 5 vuotta, eli ei voi paljon vanhoja juttuja ainakaan puhua jos yleensäkkään tarvitsee.

eli miten se kannattaisi aloittaa?
joku juoni olisi ilmeisesti hyvä?
ja ilmeisesti "kevyt" lopetus?

en ole mikään erityisen hyvä puhumaan suurille joukoille saati sitten heittää mitään "läppää"

eli jos apua sais vähän siihen kuinka alkaisin suunnitteleen puhetta.. mitään valmista en halua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu