DVD - aseman luukku ei aukea

Tietsikkani on pari v vanha ja olen polttanutkin jo 20 CD:tä, eikä pelikäyttöäkään ole paljoa harrastettu. Kun painan luukun avausnappia, niin merkkivalo ei syty, eikä luukku aukea. Voisiko vika olla mekaaninen, siis jossain jousessa, tms. En ole vielä tarkemmin perehtynyt asiaan. "Jotain tunnettua merkkiä" asema on.
52415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Luukun alapuolella on pieni reikä, työnnä suoristettu klemmari siihen pitäs aueta.

Äänestä

Käynnistää kone uudelleen ja avata sitten.

Äänestä
  • ...seuraavana päivänä, kun avasin koneen. Parin tunnin päästä kokeilin avausnapista, niin eipä toiminut. Jossain vaiheessa käynnistyksen jälkeen tuntui, että "asemat ääntelivät omiaan", vaikken työskennellyt tietokoneella. Loppupuolella eivät enää äännelleet, mutta DVD - asema ei avaudu napistaa.

    Kokeilin pikaisesti aiemmessa viestissä mainitusta pienestä reiästä, muttei auennut siitäkään.

    Myöhemmin kai ajan kanssa tutkittava asennusohjelmistoa ja järjestelmähallintaa?

    Kiitos avusta. Jos jotain juohtuu mieleen, niin antaa tulla viestiä.

    Äänestä

Kokeile avata DVD-luukku ohjelman avulla. Esim. jos sinulla on RealPlayer käytössä, niin paina ylhäältä Play ja siitä Eject CD. MediaPlayerissa tällaista ei taida olla. Vanhan ajan Mediasoittimessa oli myös Eject-nappula.
Jos yllä mainittu ei auta, niin perehdypä asiaan tarkemmin. Tutki ensimmäisenä Laitehallinnasta, onko siellä kaikki OK. Sitten vaikka avaat koneen kannen ja tarkistat, onko piuhat kiinni DVD-asemassa.

Minun polttavan DVD:n etupaneelissa ei ole reikää lemmarille...

Äänestä
  • Selvennykseksi vielä, että koneessani on erikseen DVD -, sekä polttava - asema. Polttava toimii kyllä. Real Playerin ejectistä klikatessa polttavan aseman luukku aukeni, muttei DVD asemasta.
    Kun tietokoneen käynnistää, niin käyttöjärjestelmä(?) käy läpi molemmat romppuasemat siten, että kummassakin merkkivalo välähtää hetken.
    Järjestelmähallinnasta en löytänyt asemia, eikä ammattitaitoni ja ajanpuutteeni antanut myötä tutkia enempää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PK58 kirjoitti:

Tietsikkani on pari v vanha ja olen polttanutkin jo 20 CD:tä, eikä pelikäyttöäkään ole paljoa harrastettu. Kun painan luukun avausnappia, niin merkkivalo ei syty, eikä luukku aukea. Voisiko vika olla mekaaninen, siis jossain jousessa, tms. En ole vielä tarkemmin perehtynyt asiaan. "Jotain tunnettua merkkiä" asema on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu