Olen kuullut omin korvin miten homesairaita on peloteltu siitä että kaikilla on aivan varmasti allerginen alveoliitti. Olen kuullut samaiselta lauseen että se johtaa vääjäämättä kuolemaan.
Aika rankaa pelottelua, oletusta tietämättä mikä on kenenkin diagnoosi,vaikkei sitä virallisesti edes olisi tehty.
Tosihan on että kuolemme me joka tapauksessa.
Alveoliittiakin sairastava voi jäädä auton alle heti lääkäristä tullessaan. Kumpaan hän oikeasti kuoli? alveoliittiin vaiko onnettomuuden aiheuttamiin vammoihin?
Jokaisen pitäisi tuntea vastuunsa siitä mitä diagnooseja toisilleen heittelee.
Pelkoa on helppo käyttää vallan välineenä ja pelolla on näin helppo hallita. Pelkäävä puolustautuu aluksi kaikkea vastaan, kunnes lamaantuu ja uskoo ettei mitään ole enää tehtävissä. Silloin kun ajatuksemme ovat siinä pisteessä, että elämä ei ole meidän omissa käsissä, juoksemme jo vapaaehtoisesti kohti hautaa.
Älkää uskoko kaikenlaisia pelotteluja ennenaikaisesta kuolemasta, ei meillä kaikilla ole tappavaa alveoliittia, lieviä alveoliitin oireita toki. Alveoliittipotilaskin voi elää monta hyvää vuotta, ainakin henkisesti rikkaana ja joku meistä vähemmän oireilevista voi kupsahtaa jo tänään.
Koska elämämme Aika on meiltä kaikilta salattu, niin tehkäämme Ajastamme elettävä, älkäämme luovuttako, erityisesti itsemme suhteen.
Emme anna pelon tai muiden ihmisten meitä hallita, vaan hallitsemme itse elämäämme, vaikkakin joskus heikommin eväin, mutta se on kuitenkin Oma Elämä.
Aika rankaa pelottelua, oletusta tietämättä mikä on kenenkin diagnoosi,vaikkei sitä virallisesti edes olisi tehty.
Tosihan on että kuolemme me joka tapauksessa.
Alveoliittiakin sairastava voi jäädä auton alle heti lääkäristä tullessaan. Kumpaan hän oikeasti kuoli? alveoliittiin vaiko onnettomuuden aiheuttamiin vammoihin?
Jokaisen pitäisi tuntea vastuunsa siitä mitä diagnooseja toisilleen heittelee.
Pelkoa on helppo käyttää vallan välineenä ja pelolla on näin helppo hallita. Pelkäävä puolustautuu aluksi kaikkea vastaan, kunnes lamaantuu ja uskoo ettei mitään ole enää tehtävissä. Silloin kun ajatuksemme ovat siinä pisteessä, että elämä ei ole meidän omissa käsissä, juoksemme jo vapaaehtoisesti kohti hautaa.
Älkää uskoko kaikenlaisia pelotteluja ennenaikaisesta kuolemasta, ei meillä kaikilla ole tappavaa alveoliittia, lieviä alveoliitin oireita toki. Alveoliittipotilaskin voi elää monta hyvää vuotta, ainakin henkisesti rikkaana ja joku meistä vähemmän oireilevista voi kupsahtaa jo tänään.
Koska elämämme Aika on meiltä kaikilta salattu, niin tehkäämme Ajastamme elettävä, älkäämme luovuttako, erityisesti itsemme suhteen.
Emme anna pelon tai muiden ihmisten meitä hallita, vaan hallitsemme itse elämäämme, vaikkakin joskus heikommin eväin, mutta se on kuitenkin Oma Elämä.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Tuskin asia nyt näin on. Pelko teemana tuntuu olevan kovin tärkeä, miksi? Eiköhän vain eletä ja yritetä tehdä sitä sovussa. Sen lisäksi voivat sitten lääkärit hoidella sairastuneita ja jätetään heidän harteilleen diagnoosien teko.
joillekin tutkimusten ja tulosten odottelu on raskaampaa.
Vaikka minulla on ns. löydöksiä kuvissa, en elä pelossa. Jokainen silmäräpäys on rikkautta, elää sen sitten keinutuolissa tai työelämän kiireessä.
Ammattitauti todettin, jaksoinpas ;) nyt on toipumisen aika...
ovat ajoittain nähtävissä tällä palstalla, niin, missäpä muuallakaan. Jos keuhkokuvissasi näkyy "jotakin", tai jos diffuusiokapasiteettisi on alentunut, niin alapa kaivaa hautaasi. Niin minullekin on sanottu. Ja toisille on tehty näitä kototekoisia diagnooseja tapaan "olet jo terminaalivaiheessa". Hipheihurraa! Juhliako pitäisi, vai haluaako joku pitää meidät hiljaisina lampaina, ettemme vain vaadi poliittisia oikeuksiamme, jotta meitä kohdeltaisiin ihmisarvoisesti, ihmisinä?
eivät kaikki kuole homesairauksiin eivätkä allergiseen alveoliittiin eikä kortisoni tapa meitä. suodata niiden pelottelijoiden höpötyksiä. rauhoitu hyvä ihminen. kuollaan sitten vanhana, niin kuin kaikki muutkin ihmiset :) sitä paitsi meillä kaikilla EI OLE allerginen alveoliitti.
on tehnyt paljon työtä sairastuneiden eteen jo vuosien ajan. Mitä sinä olet tehnyt? Soittanut poskeasi tällä palstalla, tosi suuri saavutus.
suutasi tällä palstalla?
ei kannata sydäriä saada toisen viestistä.
joka olisi tehnyt niin paljon hallaa homesairaille kuin kyseinen henkilö. Tiedän mistä puhun.
etkä usko itsekään tähän!
Tämä ketju on otsikoitu "Pelolla hallinta" eikä tuon kyseisen henkilön touhuilua homesairaiden keskuudessa paremmin voisi kuvata, se on ollut sairaiden ihmisten pelottelua, vihan propagandaa ja omien vainoharhojensa levittämistä. Hänen kaitsemansa pieni lammaslauma ovat nämä hysteeriset tapasairaat, sairaudessaan rypijät, jotka ajoin intoutuvat tällä palstalla mellastamaan. Onneksi sentään useimmat homesairaat lienevät immuuneja tuolle kyseisen henkilön saattohoitomissiolle.
katkera ex-jäsen :DDDD
Huomioitavaa on myös se, että tämä hyvä ihminen haukkuu jokaisessa viestissään muita homesairaita! Katsoppa peiliin ja mieti nyt edes kerran mitä tällekin palstalle kirjoittelet. Kuulin pelkkiä kehuja siitä kuinka ahkera ja toimelias olit, miksi ihmeessä pilaat senkin näillä typerillä kirjoituksillasi. Se että ei osaa tehdä tiimityötä on vain yksi puute, se että haukkuu muita sairaita onkin jo sitten toinen juttu ja pitäisikin miettiä miksi ihmeessä vihasi ei edes helpotu, vaikka aikaakin on jo kulunut. Tarvitset selkeästi uusia haasteita, mutta homesairaiden auttamiseen ei kannata enää panostaa kyllä.
Eikä heistä yhtäkään pitäisi toisen homesairaan tuomita omilla diagnooseillaan. Millainen ihminen on kyseessä, kun joka viestissä on näitä häijyjä arvioita muista sairasta? Kertokaa ne jotka tietävät, jotta muutkin ymmärtävät miksi palstaa pilaa henkilö joka selkeästi kuvittelee itsestään liikoja.
siitä, että mitä minä uskon. Kuten sanoin, minä TIEDÄN. Voin hyvin kuvitella, että tuon kaltaisiin ihmisiin uskoo ihmiset, jotka muutenkin elämässä joutuvat puntaroimaan kehen uskoa ja kehen ei, kun mitään omaa asiantuntemusta tai taustatietoa ei ole. He ovat kaikkein helpoimpia uhreja joka lähtöön ja kenen tahansa vietävissä mihin tahansa.
Mutta tuskin toisen mustamaalaaminenkaan nyt niin pyhää toimintaa on. Lisäksi aliarvioit myös muiden tietotason ja älykkyyden todella pahasti. Nyt tietysti ne joita on peloteltu voisivat kertoa pelottelutarinat. Niitä voisi ollakin mukava lueskella näin pimeällä.
yllä talon katon... ja nyt itket yöt läpeensä samaa tarinaa uudelleen ja uudelleen. Ei edes satunnainen kulkija jaksa näitä jorinoitasi.
Niin varmasti vointikin siitä paranee ja harhat vähenee.
uutta ajateltavaa. Antaa pelkääjien pelätä ja muiden toimia toisin. Antaa kaikkien kukkien kukkia.
kyllä tätä henkilöä auttaakin voisi
Eämänhaluni on aina ollut kova ja tulee olemaan.
Elämänhaluni on se, joka sai minut pelastautumaan homerakennuksesta.
Elämänhaluani ei kukaan ulkopuolinen omilla kertomuksillaan taudeista ja niiden vaaroista pysty pilaamaan, mutta kun omissa nahkoissa tuntee, miten home vaikuttaa elimistöni terveyteen ja lamaa sen, on tietysti elettävä sen mukaan. Kun homeiden vuoksi lämpö laskee "miinuksen" puolelle ja ainoa oikea paikka on vaakataso jyskyttävine päänsärkyineen, ei siinä paljon ulkopuolinen pelko paina. Tähän asti olen saanut voimaa siitä, että rauhoitun ja annan itseni sairastaa ja jälleen kerran selviän noustakseni uudelleen jaloilleni. Turha peloitella ihmisiä jollain pelkokertoimella ja sillä kuinka se saa valtaansa niin, ettei muuhun pysty. Tätä pelkopuppua on minulle joku lääkärikin syöttänyt, mutta hän pelkää vain omasta puolestaan ja on sen kyllä keskustelussa huomannut, että turha leimata potilasta pelon kautta mielenterveyspotilaaksi. Jos olisin pelkäävää tyyppiä, en uskaltaisi mennä edes lääkäriin.
näitä pelotteluja ja käskyjä poistua palstalta, lakata kirjoittamasta jne. Myös sen huomaa, että arviot toisista homesairaista saa palstan hiljenemään. Ja kyseessä on sama henkilö, joka kertoo että muut ne pelottelee. Itse hän kuitenkin tyrmää, arvostelee ja haukkuu muita homesairaita. Omaa kuvaansa kun on niin vaikea nähdä sieltä peilistä. En ole huomannut tai kokenut palstalla olevia kirjoituksia pelotteluiksi, mutta kukin lukee asiat miten parhaiten taitaa. Jotakin voipi päätellä siitäkin, mitä tämä henkilö muista homesairaista itse kirjoittelee.
TYHOSAN kevätkokouksessa ja kuuntelemassa Putuksen luentoa.
Toivotaan, että TYHOSAA voisi laajentaa koskemaan myös kotona sairastuneita. Siitä voisi vaikka Tyhosan hallitus keskustella kevätkouksessa.
on oma järjestönsä eli Asumisterveysliitto.
Tappaahan se astmakin.
Suomessa astma tappaa vuosittain satakunta henkilöä.
Kuolleisuus allergiseen alveoliittiin sairastuneilla on noin yksi prossa nousten tupakanpolttajien kohdalla pariin prossaan.
Eli, kun kuolintilastojen mukaan allergiseen alveoliittiin sairastuneista ei-tupakanpolttajista kuolee 99 prossaa muuhun kuin allergiseen alveoliittiin ja tupakanpolttaja-alveoliitikoistakin 98 prossaa kuolee muuhun sairauteen, niin turha on pelätä allergiseen alveoliittiin kuolemista.
Mikäli ymmärsin sinut oikein, niin sinun mielestäsi muutama keskuudessamme oleva HOMESAIRAS pystyy pelottelemaan meitä muita HOMESAIRAITA allergisella alveoliitilla, joka pelko saattaa viedä meiltä jopa elämänhalun.
Siksi kysynkin teiltä muilta homesairailta onko tieteellisten tutkimustulosten valossa edes mahdollista, että kosteusvauriomikrobialtistus aiheuttaa vain ja ainoastaan allergista alveoliittia?
Ja onko teiltä muutaman homesairaan toimesta tapahtunut pelottelu allergisella alveoliitilla vienyt elmänhalun?
Itse olen läpikäynyt homealtistuksen takia AKUUTIN allergisen alveoliitti-reaktion kolme kertaa (kolme kolmen kuukauden putkea) jo paljon ennen tällä palstalla esiintyviä pelottelijoita.
Ja en edes osaa pelätä kohtaamista uudenkaan allergisen alveoliitti-reaktion kanssa. Olenhan pyytänyt KIRJALLISESTI tuon reaktion LÄÄKETIETEELLISTÄ toteamista TTL:ltä kun myös keuhkopoliltamme uusinta-altistuksen muodossa, josta altistuksesta kumpikin taho on kieltäytynyt.
No tuossa eilen kokeilin Astma- ja allergialiiton lääketiedegurun, professori Hannukselan, suosittelemaa siedätyshoitoa haravoidessani pihaa reilun tunnin ajan tuloksena 7 kottikärryllistä lehtiä. Pidin hengityssuojaimia päässäni haravoidessani ja kipatessani lehtiä ja muun ajan olin ilman suojaimia.
Siedätyshoito ei ajallisesti ihan onnistunut (lisättynä muukin ulkoilmassa olo), koska aamulla herättyäni nuha päällä ja kurkku kipeänä ja jälleen kerran.
No tosin en tiedä mikä osuus on tällä uudella TIEDEGURUJEN KEHITTÄMÄLLÄ KITIINIteorialla, jota kitiiniä nuo gurut sanovat olevan hyönteisten ja homeiden jäljiltä ulkoilmassa runsaasti.
Siksi kysynkin teiltä muilta homesairailta onko tieteellisten tutkimustulosten valossa edes mahdollista, että kosteusvauriomikrobialtistus aiheuttaa vain ja ainoastaan allergista alveoliittia?
***
Vastaus: ei
Ja onko teiltä muutaman homesairaan toimesta tapahtunut pelottelu allergisella alveoliitilla vienyt elmänhalun?
***
Vastaus: EI. Saanut miettimään sitä, että pahemminkin asiat voisivat olla. Tässä kohden tieto ei lisää tuskaa, päin vastoin.
lienee itse tehnyt aivan samaa, näin luin ammoisina aikoina palstaltakin. Ja nyt sitten kirjoittelee näin. Uskomaton pokka!
Onneksi palstalla on järkeviä kirjoittajia vielä, kiitos homeherkät, pikki myy ja muut.
"iskee jatkuva infektioiden kierre, joka jälleen valmistumisen jälkeen loppuu; kunnes saa työpaikan jostakin maamme lukuisista kosteusvauriolaitoksista, jossa saakin sitten sairastella kokonaisvaltaisesti outoine keuhko-oireineen, reumoineen, syöpineen, etc."
Eli tässäkin heitetään tuo syöpäsana kohtuu huolimattomasti sellaisen ihmisen taholta jolla
ei varmaankaan ole asiasta niin paljon asiantuntemusta. Syöpäänhän meistä sairastuu joka tapauksessa liki puolet. Mutta onhan tuo vanha sananlaskukin totta "pessimisti ei pety koskaan". Enkä väitä etteikö home aiheuta vaikeita sairauksia mutta jotenkin tuntuu että mopo karkailee käsistä aika vahvasti.
Minä en noihin sanoihin kiinnittänyt nyt niin paljon huomiota, koska vastaavia juttuja olen lukenut netistä pilvin pimein. Eikä pelota yhtään, pelko kuten kipukin on niin suhteellinen käsitys, jotkut pelkäävät varjoaankin eikä verikokeen ottaminenkaan heistä ole kivutonta. Me vain olemme niin erilaisia, joten nuo sinun pelkotilasi eivät nyt ole kaikkien pelkotiloja. Voit siirtyä tutkimaan jotakin ihan muuta mielenkiintoista ja tärkeämpää asiaa. Kuulin juuri, että jotkut pelkäävät että viinat loppuvat Vappuna kesken, sekin on ihan hirveä pelko se, niille jotka sen peloksi kokevat.
ja tämän pelottelijan lammaslauma määkii heti,kun joku yrittää vähänkin saada homesairaudet palstalla keskustelua paranemisesta.
Paranemista ei pelottelijan mielestä ole, vaan kuolema seuraa. Ja nyt hänen opetuslapsensa aivopestyinä näkevät vain yhden totuuden
toipumista tai edes toivoa ei homesairauksiin ole.
Aika masentavaa vikinää, viette omilla diagnooseillanne toisista heidän mahdollisuutensa nähdä tulevaisuutta valoisana.
Tulee mieleen pienet pirut jotka ilmestyvät aina pimeydestään ja lietsovat pelkoa ja toivottomuutta.
että suoa ahdistaa taas noin paljon. Mutta uusia sanoja viestissä, kiitos niistä. On paljon mielenkiintoisempaa lukea kun ei muista koko kirjoitusta jo ulkoa.
Meillä muilla on muuten kivaakin välillä, voisit kokeilla elämistäkin joskus. Asenteella sinä kyllä kirjoittelet, etkä lipsu tuumaakaan. Ikävää, että nuo pelkotilasi ovat noin pahoja. Meillä muilla kun ei niitä ole, niin emme oikein osaa auttaa. Kannattaa varmasti hakea apua muualta, joltakin toiselta palstalta tai ammattiauttajalta.
Pärjäile, hetken meilläkin kivaa oli. Muistaakseni sulla alkoi ne pelot siitä mitä minä puhun ja tunnustanko oikeaa väriä tai rakkulaa. Ja kun en, niin pelkosi oli osoittautunut oikeaksi. Siitäkö nämä sun pelkotilat alkoivat? Pahoittelen jos niin kävi.
Pekan kaveri olen vieläkin, vaikka mitä on tapahtunut ja kirjoiteltu. Joillekin kun nuo eriävät mielipiteet sopivat ystävienkin kesken. Ja joidenkin kanssa kaikesta voi aina puhua, ihan ilman ongelmia.
terveisin aivoton lammas täällä, joka kritiikittä uskoo kaiken mitä hänelle kerrotaan eikä osaa ottaa asioista itse selvää, tyhmä, tyhmä minä.
Kuolema seuraa, selvä se, kuolleisuus on edelleen 100%, paitsi sinulla suuri homepalstaguru joka terävänä kriittisenä ajattelijana otat oman Elämäsi haltuun ja levitoit itsesi Valoisaan tilaan.
Kuolemattomana ihanat tekstisi todennäköisesti monistuvat keskustelupalstoille vielä kahdensadan vuoden kuluttuakin lukijoiden suureksi iloksi. Mikä onni meitä kaikkia on kohdannut kun olemme saaneet tutustua Sinuun.
ongelmia ongelmien perään, onko sinulla yleensä edes muuta?
tulee mieleen näistä f123ly:n ja Homeahdistuksen ylireagoivan kiihkeistä psykoreaktioista:
Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa.
Osui. Upposi.
Niin shakki ja mattihan se oli, kun viime yönä pässinne paljastui multipersonoituneeksi palstahäiriköksi.
Syytöksenne eli kykynne tunnistaa kirjoittajia menikin sitten komeasti huti :DDD
saattamalla itsesi naurunalaiseksi!
Sekö on sitä nauruterapiaa.
Ei tosiaan voi muutakuin nauraa, lapsellisuuttasi.
ainakin järki päässä, en kirjoittele haukkumaviestejä palstalle kaikille ja kaikesta.
Ihana perhe ja taloudellisesti turvattu elämä. Siinä on aika paljon mistä olla kiitollinen ja siksi en pura kiukkua sairastumisesta toisiin sairaisiin. Kerron vain miten menee. Siinä on aika huikea ero tuohon sun käytökseen. Olen tosi pahoillani, että sulla menee noin huonosti. Kirjoittele jos voin auttaa. Moni muukin kirjoittelee ja vastaan kaikille.
et ole ajatellut ruveta seiskaan kirjoittamaan. Kykysi viittaavat vahvasti seiskan kaltaisen korkeatasoisen journalismin suuntaan. Mitä enää täällä nettipalstoilla tuhlaat aikaasi.
Kakkosvaihtoehto on tietysti perustaa potilaslehti sinne osastollenne.
Homeahdistus??? Meillä on täällä kivaa, ja odotamme vain, että tulet luoksemme käymään :D
päässyt oikein sairaalahoitoon. Paikka vaan taitaa olla väärä, jos sieltä saa riekkua netissä yökaudet. Jokin suljetumpi laitos olisi parempi ainakin taudin akuutissa vaiheessa.
olet. Sinähän täällä netissä riekut aamusta yöhön, päivät läpeensä. Etkö tosiaankaan ole huomannut? Tehdäänpä yksi asia selväksi: sinulla ei tässä tilanteessa ole minkäänlaista diagnoosinteko-oikeutta. Menee sellainen taas harhojesi puolelle.
kirjoittaa sulla on. On mukava lukea kirjoituksiasi kautta linjan. Häirikölle vastailet tosi hyvin.
sillä näkeehän sen jo korvillaankin että tyyppi on aivan laho (homeet tehneet työnsä tehokkaasti)
Nämä tapasairaitten seurakunta ja heidän pappinsa ovat kuin kaksi sokeaa. Tässä tapauksessa sokeita on enemmän.