onko itse siemenestä kasvatetussa ja suoraan taimena ostetuissa perennoissa mitään eroa? paitsi siis se taimi kasvatus.
perennoja siemenistä
kukkia
5480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ja sitäpaitsi siemenpussista saat kahdella eurolla penkkisi täyteen perennoja tai sitten yhden valmiiksi kasvatetun.
Haittaa on sitten se, että siemenestä kasvatetut ovat näyttäviä vasta sitten seuraavana vuonna idätyksestä. Perennathan ovat monivuotisia, sen kai tiesit?
Vitsi vitsinä, mutta laitoin viikko sitten palavarakkauden siemeniä itämään. Joka päivä uskollisesti kyttäilen aamuin illoin milloinka ituja näkyisi. Ei näy. Kauankohan siihen menee? En toki odottanutkaan kukkaloistoa tälle kesälle... tai ehkä käyn ostamassa pari taimea ensialkuun kun on uusi perennapenkki. Ja toisaalta näitä omia alkuja - JOS kaikki itää? - tulee sen verran paljon että voi vaikka naapureille jakaa.
Niin.. se on se kun itse on siemenestä asti kasvattanut, se on jotenkin rakkaampi kuin valmis taimi. Jos ei se sitten menestykään suru on suuri.
siemenistä kasvamaan sisälle joskus huhtikuun puolessa välissä. Nyt taimet noin 3cm, eli minun hoidossani ainakin kasvaa hitaasti.Ilmeiseti ainakin alkuun kastelin liikaa?
Melkosta vitkastelua. Ehkä se rakkaus joka hitaasti syttyy kestää pidempään ;-)
Nyt mun lupiinitkin jo ovat nousseet siemenestä pintaan. Liotin ensin siemeniä vedessä yön yli ja sitte multaan. Parin päivän päästä näkyi jo taimenalkua. Tulis vaan äkkiä lämmintä, et sais alkaa niiitä istuttaa tuonne pihalle. Kelloköynnös kiipeilee jo puolen metrin korkuisena ja elämänlanka 20cm. Mustasilmäsusanna on jo kasvanut yli 1,5M:n obeliskin. Toivottavasti saan noi kaikki vietyä sisällä elävänä siihen asti kunnes saan ne ulos.