Lahkon

Hei!

Osaisiko joku vastata riittääkö lahkoksi nimittämiseksi se, jos opetetaan että kaikki muut kristityt menevät helvettiin ja vain oma tietyn niminen kristillinen joukko pelastuu? Jonkinlainen lahkohan vl-liikekin näyttää olevan, ainakin eroaa kirkon opeista sen mukaan, kun jotkut vl:t pitävät kirkkoa vääräoppisena harhaan menneenä laitoksena.
5230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lahkon määritelmä:

Lahko on vallitsevasta uskontokunnasta irtaantunut ryhmä, jolla on poikkeavia, selkeitä erikoiskorostuksia.
Joidenkin määritelmien mukaan lahko on ei-kristillinen ryhmittymä (tai joka ei tunnusta kristinopin kaikkia dogmeja). Niiden tähden se leimataan usein enemmistön keskuudessa harhaoppiseksi. Lahko mieltää kuitenkin itsensä vallitsevan uskontokunnan puhdasoppiseksi muodoksi. Lahkolle kuuluvia ominaispiirteitä ovat esimerkiksi näkyvät johtajat, tiukka ryhmäkuri ja pelottelu.

Uskontotieteen kirjan määritelmiä:

Lahkot ovat uskonnollisia protestiliikkeitä. Lahkot ovat vapaaehtoisuuteen perustuvia. Jäsenyys lahkossa poissulkee muiden uskonnollisten liikkeiden jäsenyyden. Lahko valitsee jäsenensä. Lahkoilla on taipumus väittää, että niillä on monopoli totuuteen. Lahkon jäsenet mieltävät olevansa "valittuja" tai "täydellisiä".

Lahkot vaativat jäseniltään totaalista sitoutumista. Lahkot ovat ryhmäkeskeisiä. Lahkot asettavat paljon vaatimuksia jäsenilleen. Lahkot ovat suvaitsemattomia. Lahkoilla on selkeät rajat. Lahkoilla on kehittynyt järjestäytyminen. Jäsenyys voidaan myös lakkauttaa. Jäsenten tulee ylläpitää tiettyjä normeja säilyttääkseen jäsenyytensä."

Äänestä

Ota kantaa, jos vastaat “kyllä” anna yksi piste. Jos vastaat ”ei”, anna 0 pistettä.
1. SRK on AINA OIKEASSA.
2. Sinä olet aina väärässä, jos on kysymys SRKn ja sinun mielipide-erosta.
3. Sinä et saa erota siionista, muuten menetät jotain korvaamatonta.
4. Vain SRK päättää, voitko saada asemaa siionissä.
5. SRKssamme käytetään omaa kieltä, joita vain jäsenet osaavat tulkita oikein.
6. SRKssamme jäsenet ovat yksimielisiä kaikesta ja eivät hyväksy eriäviä mielipiteitä.
7. SRKmme uskoo että meillä on sellaisia erikoisuuksia, jotka tekevät meistä ainutlaatuisia.
8. SRKmme erottaa normeja rikkoneen henkilöt ilman puolustautumismahdollisuutta.
9. Suhtaudumme epäilevästi toisiin liikkeisiin, koska pidämme itseämme parhaina.
10. Jos joku arvostelee meitä, hänet leimataan pahaksi, jopa vainoojaksi.
11. Vain meidän kauttamme löydät oikean tien.
12. Vain meidän SRKmme ja jäsenemme ovat etuoikeutettuja.
13. Käytämme syyllisyyttä jäsentemme hallitsemiseen.
14. Oppimme perustuvat osittain SRKmme saamiin näkyihin ja visioihin.
15. Vain meiltä saat täydellistä opetusta.
16. SRKmme kasvaa ja se on osoitus sen jumalallisesta oikeutuksesta.
17. SRKmme johtajan ja hänen lähipiirinsä opetukset ovat erehtymättömiä.
18. Periaatteemme on, että kaikki mitä on sinun on myös meidän.
19. Antautuminen on välttämätöntä oikean tien löytämiseksi.
20. Lahjakkuus on sallittua, jos se palvelee ainoastaan SRKn päämääriä.
21. Tämä SRK synnyttää minut uudesti ja mitätöi entiset kokemukseni.
22. SRKn jäsenen on edistettävä vain yhteistä hyvää, ei koskaan omaansa.
23. SRK pakottaa sinut hankkimaan uusia jäseniä.
24. SRKn huumorintaju liittyy ulkopuolisten halveksimiseen, muu huumori on säädeltyä. SRKsta ei saa laskea leikkiä, se on pilkkaa, josta rangaistaan.
25. SRK lupaa palkkioita niille, jotka hankkivat jäseniä, joko tässä tai tuonpuoleisessa.
26. Jos totuus on SRKn etuja vastaan, et voi kertoa siitä kenellekään.
27. Sinun tulee muuttua SRKn arvojen ja roolien mukaiseksi, muuten olet ulkona.
28. Kaikki, mikä on SRKn etuja vastaan on kiellettyä ja sinun tulee varjella itsesi siltä.
29. Sinun tulee ehdoitta suojella myös lakeja rikkonutta jäsentä, jos teko edistää SRKn etuja.
30. Totuus on se totuus, jonka SRK ja sen nimittämät sanelevat ylhäältä.
31. Uudet jäsenet käyvät läpi ajatusten ja mielipiteiden muokkaamisen SRKlle sopiviksi.
32. SRK painottaa, että omaisuuden ja rahan antaminen on jumalallinen teko ja palkitaan taivaassa.
33. SRKlla on mielikuvia ja visioita ihmeellisestä tulevaisuudesta jossakin.
34. SRK valvoo jäsenten mielipiteitä pitämällä hoitokokouksia, hengellisen taistelun kouluja, jälkikokouksia, jäsentilaisuuksia ja vaatimalla jäseniltä säännöllisiä todistuspuheenvuoroja ja palveluksia.
35. Uudistuksia ohi johtajiston ei sallita.
36. SRKmme ja sen lähipiiri ovat muuttuneet pyhiksi ja koskemattomiksi ja heidän arvostelemisensa tietää onnettomuutta, sairautta tai jopa kuolemaa, jonka itse Jumala langettaa.
37. Jos aiot erota SRKstä, sinua varoitetaan sen tuhoisista seurauksista.
38. Jos eroat SRKstä, olet merkitty ja henkisesti ja hengellisesti kuollut SRKn silmissä ja kanssasi ei enää puhuta eikä olla tekemisissä.
39. SRKn opetus perustuu yliluonnolliseen kokemukseen ja visioihin, joita on jatkuvasti.
40. Sinua käytetään kaikilla tasoilla hyväksi SRKssä: esim. et voi valita, miten käytät rahasi, aikaasi, ketkä ovat ystäviäsi, kenen kanssa menet naimisiin, mitä syöt ja juot, miten pukeudut, mitä ammatteja voit opiskella ja miten paljon palveluksia sinun on annettava SRKlle.

Tulokset:
30-40 pistettä: olet vaarallisen kultin jäsen. Hae apua, keskustele sellaisten ammattiauttajien kanssa, jotka eivät ole SRKn jäseniä, esim. Uskontojen uhrien tuki ry:n edustajan kanssa tai mielenterveystoimiston psykologin kanssa.

20-30 pistettä: olet SRKssa, jossa on persoonallisuutta tukahduttavia kultillisia piirteitä. Mieti, onko jäsenyytesi siellä elämänlaatusi kannalta mielekästä ja voisitko vaihtaa terveempään yhteisöön?

10-20 pistettä: olet SRKssa, jossa on vähän kultillisia piirteitä, silti moni asia ärsyttää sinua ja toivot muutosta. Edistä muutosta osaltasi kertomalla mielipiteitäsi julkisesti ja jos ne mitätöidään, eroa SRKsta ja etsi terveempi yhteisö tilalle.

0-10 pistettä: olet SRKssa, jossa on erittäin vähän kultillisia piirteitä ja on demokraattinen lähes kokonaan. Ihanneyhteisöä, joka olisi virheetön, et voi löytää, mutta opit yhteisössä sietämään omia ja yhteisösi virheitä ja yhdessä opitte niistä ja toimitte virheiden korjaamiseksi. Yhteisössä on hyvä olla ja se rikastuttaa elämääsi suunnattomasti.

0 pistettä: valehtelit. Ei täydellisten ihmisten SRKaa voi olla tai siellä voi vaania luuranko kaapissa…

Äänestä

>> Osaisiko joku vastata riittääkö lahkoksi nimittämiseksi se, jos opetetaan että kaikki muut kristityt menevät helvettiin ja vain oma tietyn niminen kristillinen joukko pelastuu?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kriteerejä? kirjoitti:

Hei!

Osaisiko joku vastata riittääkö lahkoksi nimittämiseksi se, jos opetetaan että kaikki muut kristityt menevät helvettiin ja vain oma tietyn niminen kristillinen joukko pelastuu? Jonkinlainen lahkohan vl-liikekin näyttää olevan, ainakin eroaa kirkon opeista sen mukaan, kun jotkut vl:t pitävät kirkkoa vääräoppisena harhaan menneenä laitoksena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu