Minulla on alkanut olla kummallisia oireita eri puolilla kehoa, ja kun mitään syytä niille ei ole löytynyt, lääkärit ovat alkaneet epäillä työpisteeni ergonomiaa. Viimeisimmällä käynnillä lääkäri kysyi, eikö työterveydenhuollon puolesta ole käyty tarkistamassa asiaa. Vastasin ettei meidän firmassa ole tietoakaan työterveyshuollosta! Työasentoni on todella huono ja alan uskoa itsekin, että vaivani johtuvat siitä. Mutta mitä voin vaatia työnantajalta? Työterveyshuoltoa? Ergonomista työpistettä? Mikä on lain mukaan pakollista? Ja miten esitän asian ettei minusta tule vain liian vaativaa työntekijää...?
Toimiston ergonomia??
9
1492
Vastaukset
- työterveyshuolto
ole pakollista kaikissa yrityksissä, vaikka olisi vain yksi työntekijä. Otapa asia puheeksi.
- melissa
Joo tosiaan lakisääteinen. Olin työpaikassa jossa oli kyllä työterveyshuoltosopimus, mutta sitä oli kielletty käyttämästä. Kun on niin kallista...
- Pikku Myy
... työterveyshuolto. Itsekin olen minityöpaikassa jossa ei moista ole. Tuskin edes tietävät että olisi järjestettävä. Itse en ole tohtinut asiaa ottaa puheeksi.
- mr3
Heips!
Itselläni oli vastaavia vaivoja pitkän aikaa. Oli jopa sairaslomaa. Sitten kaveri totesi että vika voi olla niin yksinkertaisessa asiassa kuin työtuolissa. Siitä sitten esimiehelle asiaa toimittamaan ja pian koetuoli alla ja huolet takana. kannattaa kokeilla!
ps. tuoli oli www.malmstolen.fi - miimi
Meillä työpaikalla kävi alan ammattilainen tutkimassa paikan päällä työpisteeeni ja eipä ihme että on hartia/niska -vaivoja, kun työtuoli/pöytä olivat ihan väärin asennettu. Eihän se ole vaatimusta, vaan työnantajan etu ettei tule sairaslomia oireiden vuoksi... Täytyy ajatella omaakin etua, koska jatkuva oirehtiminen aiheuttaa epätietoisuutta, ellei syytä löydetä...
- Nimetön
Mistä se asiantuntija oli? Lääkäri sanoi minulle että työterveyshuollon kautta joku kävisi työpisteen ja sen ergonomian katsomassa, mutta ovatko he asiantuntijoita? Mistä sellaisen asiantuntijan saa paikalle?
Lobelia - H76
Nimetön kirjoitti:
Mistä se asiantuntija oli? Lääkäri sanoi minulle että työterveyshuollon kautta joku kävisi työpisteen ja sen ergonomian katsomassa, mutta ovatko he asiantuntijoita? Mistä sellaisen asiantuntijan saa paikalle?
LobeliaMeillä töissä käy muutaman vuoden välein kutsuttaessa(henkilöstön määrä kasvaa jatkuvasti) työterveyshuollosta fysioterapeutti tarkistamassa työntekijöiden työpisteet.
- roller
Itse tilasin tuolta uuden rollermousen ja kyynärtuen http://eco-toimistotarvikkeet.fi/tuotelistaus/ergonomia-ja-ensiaputarvikkeet nyt on helpompi työskennellä!
- ratsuni1
Oletko työtuolia vaihtanut milloin viimeksi? Itse kun vaihdoin niin olo helpottui kummasti! http://proficient.fi/tuotelistaus/satulatuolit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2773454Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211903Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.301561- 841441
- 1381083
- 811034
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.67993Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.89858Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61727Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51716