Moi, olen suunnitellut loppusyksylle matkaa Teneriffalle. En ole kylläkään vielä varannut mitään. Mihin Teneriffan kaupungeista kannattasi matka varata? En välttämättä kaipaisi suuria ihmismassoja ympärilleni ja vain ihan perus palvelut riittäisivät minulle.
Teneriffan kaupunkien eroavaisuudet
@ino
31026
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei kai siellä varsinaisiin kaupunkeihin matkoja tehdä muualle kuin Puerto De La Cruziin. Americas, Cristianos ja mitä niitä on, ovat ihan pelkästään turistipaikkoja.
Puerto on pienehkö, n. 40.000 paikallisen asuttama helposti hahmotettava kaupunki. Kaikki tarpeellinen löytyy. On uimarantaa, merivesialtaat, upeita ruokapaikkoja, shoppailumahdollisuudet tosihyvät, puistoja, museoita, kauppahalli..
Mielestäni yksi parhaista, ehkä paras Kanrian saarten lomakohteista. Talviaan siellä viettää paljon suomalaisia sekä omissa että vuokra-asunnoissa ja pidempiaikaisissa hotellimajoituksissa. Hintataso verrattuna varsinaisiin turistikohteisiin on ainakin ravintoloissa edullisempi. Ei Americas tai esim. Gigantes myöskään ole huonoja paikkoja, ehkä kuitenkin vähän aurinkovarmempia. Kaiken turistille räätälöidyn löytää myös niistä.
Moikka, saaren eteläosissa on tosiaan noita ns.loma-alueita, kuten Americas ja Cristianos. Puerto de la Cruz on minunkin mielestä erittäin viehättävä kaupunki. Kaupungissa näkee aitoa espanjalaisuutta. Toinen hyvä vaihtoehto on saaren pääkaupunki Santa Cruz de Tenerife. Siellä on kaikki peruspalvelut ja majoitus on edullisempaa kuin turistialueilla. Mikäli tahdot vielä vertailla saaren erialuita, niin kannattaa katsoa seuraavat suomenkieliset sivustot läpi:
http://personal.inet.fi/surf/tenerife/main.html
Minustakin Puerto Cruz on ainoa Teneriffan pakettimatkakohde, jota voi kutsua varsinaiseksi kaupungiksi. Todella viehättävä se onkin, ja ympärillä ihanan vehreät maisemat verrattuna etelärannikkoon. Haittapuolena sitten viileämmät ja sateisemmat ilmat kuin etelässä. Hyviä hiekkarantoja ei oikein ole, sensijaan kauniit merivesialtaat. Saaren koillinen kärki tarjoaa mahtavia maisemia ja idyllisiä pikkukyliä, jos haluaa päästä kulkemaan omia polkujaan.
Americas ja Christianos näyttävät minusta varsin epämiellyttäviltä, mutta voi sieltäkin varmasti löytyä rauhalliselta alueelta tai läheltä rantaa kiva hotelli. Saaren parhaat hiekkarannat ovat siellä ja viihdettä ja palveluja kaipaava löytää sieltä varmasti kaiken tarvitsemansa.
Jos kaipaat rauhallisempaa menoa, Gigantes on hyvä paikka. Se on muutamasta vanhasta kylästä yhteenkasvanut pieni kaupunkimainen alue, jonka pohjoispuolella mahtavan jylhät kalliot ja suoraan edessä naapurisaari La Gomera tekevät näköalasta mitä ihastuttavimman. Los Gigantesissa on ihan hyvä ja iso hiekkaranta, mutta siellä on mustaa laavahiekkaa. Haittapuolena ehkä lähinnä syrjäinen sijainti, vaikka saaren ihana luoteisosa onkin aivan vieressä, jos tykkää vierailla syrjäisissä vuoristokylissä.
Santa Cruz on varmasti mielenkiintoinen kaupunki, mutta suuri ja meluisa. Siellä on kyllä mm. erittäin hyvä hiekkaranta. Varsinaista kaupunkilomaa kaipaavalle se voi olla paras valinta, turistejakin on paljon vähemmän kuin Puerto Cruzissa, joka on siis aivan täynnä hotelleja, vaikka se onkin vielä ihan oikean pikkukaupungin oloinen.