Hei,
en löydä mistään vastausta kysymykseeni. MItä tyylisuuntia Tallinnassa olevat rakennukset edustavat, varsinkin vanhakaupungissa?
kiitti etukäteen..
Tallinnan arkkitehtuuri?
3
1049
Vastaukset
- on monta tyylisuuntaa
, kun siellä on niin monta porukkaa isännöinnyt, tanskalaiset, saksalaiset, ruotsalaiset ja venäläiset.
Kait ne vaikutteet on keski-euroopasta, mitä vanhaan kaupunkiin tulee ja tukholmastakin löytää jotain samaa, mitä on vanhassa kaupungissa tallinnassa.
Muutenhan Tallinnassa on monta sekoitusta tämän päivän rakentamisessa, vissiin lähes kaikki mahdollinen on ollut käytössä!
Ne ihan oikeat virolaisten rakentamat omakotitalot, ennen miehitystä ja vähän miehityksen jälkeen ovat aika ihania. Varsinkin kesällä on mukava liikkua tälläisillä omakotialueilla esim. Lillekylä, Nömme (ent. kauppala Tallinan kupeessa) ja Pääskylä - pitkätyttö
Suurin osa vanhankaupungin talojen rungoista on keskiajalta ja edustavat lähinnä gotiikkaa. Kaikki kaupungin vanhat kirkot ovat gotiikkakirkkoja. Niiden kirkontornit taas edustavat Ruotsin ajan barokkia, paitsi Olevisten kirkontornin huippu, joka paloi 1800-luvulla ja korvattiin suipolla terävällä katolla.
Barokkikaudella rakennettiin aika vähän, yksi esimerkki on kiltarakennus Pitkällä kadulla, jossa on nyt Ruotsin suurlähetystö.
1800-luvulla Vanhankaupungin tärkeät kauppakadut Virukatu ja Harjukatu saivat uuden ilmeen. Harjukatu tuhoutui lähes kokonaan maaliskuun 1944 ilmapommituksissa. Neuvostoajan arkkitehtuuria edustaa niillä nurkilla elokuvateatteri Sõprus ja kadun toisella puolella oleva keltainen kerrostalo Vanapostikadun ja Suur-Karjakadun kulmassa. Talossa taitaa olla nyt hotelli, mutta neukkutyökalut löytyy ylhäältä julkisivun koristeissa. - Tallinnnan-kävijä
Mitä arkkitehtuuria edustavat Pärnu mnt:n kerrosasuintalot, jotka alkavat "Palace"-hotellilta ja jatkuvat parillisilla numeroilla ainakin kymmenen talon verran? Veikkaan 1940-luvun alun jämerän sotilaallista tyyliä. Lajissaan fantastisia. Yksi rakennuksista oli juuri entistetty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774542Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112543- 1751725
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2601592- 1241460
- 1221347
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91277Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721269- 761242
- 35996