Hei,
miten saa pulpetin laminoitua veneen pohjaan? Nyt se on kiinnitetty kahdella rosterikulmalla ruuveilla pohjaan, mutta tärinä on irroittanut sen miltei kokonaan. Ajattelin kyllä hyödyntää kulmaraudat, mutta toisiaan laminoida sen tukevasti veneen pohjaan. Mistä aloitan?
miten saa pulpetin laminoitua veneen pohjaan? Nyt se on kiinnitetty kahdella rosterikulmalla ruuveilla pohjaan, mutta tärinä on irroittanut sen miltei kokonaan. Ajattelin kyllä hyödyntää kulmaraudat, mutta toisiaan laminoida sen tukevasti veneen pohjaan. Mistä aloitan?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos pinta-alaa on tarpeeksi, käytä Sikaflex 292:ta. Puhdista pinnat Asetonilla ja liimaa, 24 h lepoa. Kestää yhtä hyvin kuin laminaatti.
Hei,
kiitos vinkistä. Liimaako sikaflex 292 paremmin lasikuitu/lasikuitu vai rosteri/lasikuitu? Vai liimaako se mitä vain?
Sikaflex 292 on polyuretaaniliima. Se on elastinen liima, jolloin se sallii erilaiset lämpölaajenemiset ja näinollen soveltuu erinomaisesti kahden erilaisen materiaalin liittämiseen, vaikka paras vaihtoehto on lasikuitu-lasikuitu-liitos. Elastisuus myös ehkäisee iskurasituksen aiheuttamaa murtumaa. Kovuusluku on PU-liimoilla on shore välillä 40-60, eli samaa luokkaa autonrenkaiden kanssa eli ei se mitään purukumia kuitenkaan ole.
Sika 292:ta käytetään veneteollisuudessa paljon kannen liimauksessa ja sillä liimataan myös alumiinikomponentteja. Liimapintojen pitää olla liasta ja rasvasta puhtaat ja pieni hionta parantaa tarttuvuutta entisestään. Kovettumismekanismi on tiksotropia, eli ilmankosteuden vaikutuksesta jolloin liimauksen voi tehdä ulkona lämpötilan ollessa yli 0.
Kiitoksia asiantuntevasta vastauksesta. Taidampa seuraavaksi marssia paikalliseen putiikkiin Sika-ostoksille.
Vähän vielä teknistä tietoa Sikaflex 292:ta:
Kutistuma 6%
Kovuus shore 55
Vetolujuus 4 N/mm2
Murtovenymä 300 %
Veto-leikkauslujuus 2N/mm2 @t=4mm liimasauma
Yksikomponenttinen
Ylimaalattavissa (ei PVC tai alkydipohjaisilla maaleilla).
Ei aiheuta korroosiota
EI KESTÄ orgaanisia happoja, alkoholeja eikä emäksiä. Polttoaine-ja öljytuotteita rajoitetusti.
Yksi "tekninen" tieto vielä: sika 292 on, muiden sika-veljiensä tavoin, kovaa tahraamaan eikä kerran tartuttuaan lähde irti kuin mekaanisesti ropsuttamalla, jos silläkään. Vähän tavanomaista suurempi vaivannäkö viereisten pintojen suojaamiseksi ennen kuin avaat liiman tuo itsensä kymmenkertaisena hyötynä takaisin siinä vaiheessa, kun homma on valmis eikä tarvitse ryhtyä putsaamaan. Kannattaa varata ohuita kertakäyttöhanskoja ja suojata myös kulkureitit, ettei mahdolliset roiskeet kulkeudu kengänpohjissa muualle veneeseen. Ja voin sanoa että tässä karvas kokemus puhuu...
Mullakin on paidan rintamuksessa kahdeksatta vuotta Sika-tahra. Ei tosin tuon numeroista mutta valkoista kuitenkin punaisessa paidassa. Ei irtoa kuivuttuaan ikinä eikä millään muuten kuin ehkä polttamalla ja siinä on taas omat hankaluutensa.