Mercury 50 ELPT EFI moottoriin. Moottori on aivan uusi. Eka huolto sadan käyttötunin jälkeen tai kerran kaudessa, kumpi tulee vastaan ensin. Onko näin?
Koska tehdään
eka huolto
10804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
taitaa olla veneilijöillä noin 50h / kausi
eka huolto tehään jo 20h jälkeen ja sen jälkeen joka syksy!! eli vaikka ajaisit vain vähän, huolto tehään jokatapaukses syksyllä ja huollon jälkeen kone talviunille
varmasti mitään merkitystä, jos tekee ekan huollon esim. 50 tunnin jälkeen ja sen jälkeen kone talviunille. Usein ajetaan vuodessa vain 30-50 tuntia. Tuskin kone siitä miksikään menee.
Kun ostit koneen eikö myyjä kertonut milloin takuuaikainen ensihuolto tehdään ?
Sata tuntia ensihuoltoon vaikuttaa pitkältä, esim Yamahalla se on 10 h jonka jälkeen vaihdetaan suodattimet, Öljt koneeseen ja jalkaan, tarkistetaan ventiilivälykset. Sen jälkeen normaali vousittaiset syyshuollot jolloin vaihdetaan koneen ja jalan öljyt. Vanhan nokimössö öljyn jääminen talveksi koneeseen ei taida olla kovin hyvä juttu.
...olevan aivan uuden. Lain mukaan sinun on täytynyt saada myös ohjekirja, josta selviää milloin ja mitä pitää huoltaa.
Jollei sinulla ole käsikirjaa, herää kysymys, mistä oletkaan moottorin hankkinut.
Minkä ihmeen takia et viitsi lukea ohjekirjaa kertaallee läpi siellä sanotaan ihan selvällä suomen kiellellä ,milloin huolto mitä huolletaan .. ps. ohjekirjassa monella kielellä selitetty todennäköisesti kirjasen loppu puolella suomeksi..
ole lukenu ohjekirjaa. Siellä ei puhuta halaistua sanaa ekasta huollosta. Vain huollot sadan tunnin välein tai kerran kaudessa mainitaan. Mitään 20 tunnin huoltoa ei mainita.
viestiin. Moottori ei varmasti mene miksikään jos huollattaa vasta 50 tunnin jälkeen. Ei sitä kahta kertaa kaudessa pidä huoltaa näillä ajotunneilla ekana vuotena. Se olisi vain rahastusta.
Olisi mukava saada asiallisia kommentteja/vastauksia. Heti ruvetaan sanomaan, että luepas nyt se ohjekirja. Kyllä olen sen lukenut ja mistään 20 tunnin huollosta siellä ei sanota mitään. Olen vain kuullut huhuja jostain 20 tunnin huollon tekemisestä.
niin se riippuu merkistä se 20h huolto kannatta vähän tutustua aiheeseen . itse huollan moottorini itse , että näin
no nii jos kirjassa ei puhuta mistään 20h huollosta niin mitäs sitten kyselet teet huollot niin ku kirjassa sanotaan sitä paitsi luulen et kun kyseessä on uusi kone nii se ilmoittaa itse sinulle huollon tarpeesta . ainakin suzuki kertoo monitoimi mittarissa että huollon aika lähenee ..