Nuorena nukkunut.. mutta missä aihe?

aiheeton

joo totesin että tuolla oli jo F.E Sillanpäähän liittyvä keskustelu. Itse olen lukenut kirjan ja löytänyt teeman ja juonen jne. mutta aihe on hakusessa päässä on kaiken maailman menettäminen, jne. Kirja ei oikeastaan kiinnostanut minua enkä pitänyt koko kirjasta mutta tutkielma on tehtävä ja olisi kiva saada vinkkejä mitkä teistä on F.E Sillanpään kirjan Nuorena Nukkunut aihe, kiitoksia..

7

3498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takuulla.

      Opesi arvostaa eniten sitä jos ihan itse teet esitelmäsi, etkä käytä jonkun muun valmistelua.

      Näe vähän vaivaa, niin saat paremman arvosanan.

      • aiheeton

        Joo totta mutta kun en oo aivan varma mitä aihe tarkottaa ://


      • kysäisepä
        aiheeton kirjoitti:

        Joo totta mutta kun en oo aivan varma mitä aihe tarkottaa ://

        häneltä ja saat takuuvarmasti vastauksen itse hevoisen suusta. Sitten menet henk.koht. sylttytehtaalle (= luet kirjan). Viimeksi sepustat esitelmän löydöksistäsi.


    • 100 vuotta

      nukkui nuorena, oli kai aika vanha, kun heräs.
      Mahtoi prinssi pelästyä, kun suuteli ryppystä mummoa. Olikohan sen nimi Silja tai Silvia (tai Susan).Voiiiiiiii! Eikö tästä koskaan pääse!

    • aiheellinen

      Aihe on asia, josta kirja kertoo. Teema (johon aihe usein sekoitetaan) on asia, jonka kirja kertoo yleisesti ihmisestä, elämästä tai maailmasta. Esimerkiksi rakkaus voi olla kirjan aihe ja rakastamisen vaikeus sen teema. Nuorena nukkuneesta en tiedä muuta kuin kirjoittajan: en ole teosta lukenut. Lykkyä pyttyyn vaan. Sinulla on kaikki mahdollisuudet selviytyä kirjoitelmastasi ihan omin voimin. Lukemiseen tarvitaan vain vähän järkeä ja paljon istumalihaksia. (Suo anteeksi, jos minusta tähän aikaan illasta on vaikea uskoa avunkerjääjien vilpittömyyteen).

      • olkku123123

        Minulla ei ole hajuakaan mikä olisi Stephany Mayerin Aamunkoi kirjan aihe ja teemat? Eikö siinä pohdita jotain vampyyriksi muuttumista ja sen nopeutta... Äää auttakaa mulla ei ole mitään hajua!!!


      • Pääkuppi
        olkku123123 kirjoitti:

        Minulla ei ole hajuakaan mikä olisi Stephany Mayerin Aamunkoi kirjan aihe ja teemat? Eikö siinä pohdita jotain vampyyriksi muuttumista ja sen nopeutta... Äää auttakaa mulla ei ole mitään hajua!!!

        Mitä paskaa te nuoriso oikein nykyään luette... Säälin teidän twilightin sulattamia aivoja!

        P.S. voisit opetella edes kirjoittamaan kirjailijan nimen oikein jos ajattelit tehdä hänestä esitelmän...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe