joo totesin että tuolla oli jo F.E Sillanpäähän liittyvä keskustelu. Itse olen lukenut kirjan ja löytänyt teeman ja juonen jne. mutta aihe on hakusessa päässä on kaiken maailman menettäminen, jne. Kirja ei oikeastaan kiinnostanut minua enkä pitänyt koko kirjasta mutta tutkielma on tehtävä ja olisi kiva saada vinkkejä mitkä teistä on F.E Sillanpään kirjan Nuorena Nukkunut aihe, kiitoksia..
Vastaukset 7
- takuulla.
Opesi arvostaa eniten sitä jos ihan itse teet esitelmäsi, etkä käytä jonkun muun valmistelua.
Näe vähän vaivaa, niin saat paremman arvosanan.- aiheeton
Joo totta mutta kun en oo aivan varma mitä aihe tarkottaa ://
- kysäisepä
aiheeton kirjoitti:
Joo totta mutta kun en oo aivan varma mitä aihe tarkottaa ://
häneltä ja saat takuuvarmasti vastauksen itse hevoisen suusta. Sitten menet henk.koht. sylttytehtaalle (= luet kirjan). Viimeksi sepustat esitelmän löydöksistäsi.
- 100 vuotta
nukkui nuorena, oli kai aika vanha, kun heräs.
Mahtoi prinssi pelästyä, kun suuteli ryppystä mummoa. Olikohan sen nimi Silja tai Silvia (tai Susan).Voiiiiiiii! Eikö tästä koskaan pääse! - aiheellinen
Aihe on asia, josta kirja kertoo. Teema (johon aihe usein sekoitetaan) on asia, jonka kirja kertoo yleisesti ihmisestä, elämästä tai maailmasta. Esimerkiksi rakkaus voi olla kirjan aihe ja rakastamisen vaikeus sen teema. Nuorena nukkuneesta en tiedä muuta kuin kirjoittajan: en ole teosta lukenut. Lykkyä pyttyyn vaan. Sinulla on kaikki mahdollisuudet selviytyä kirjoitelmastasi ihan omin voimin. Lukemiseen tarvitaan vain vähän järkeä ja paljon istumalihaksia. (Suo anteeksi, jos minusta tähän aikaan illasta on vaikea uskoa avunkerjääjien vilpittömyyteen).
- olkku123123
Minulla ei ole hajuakaan mikä olisi Stephany Mayerin Aamunkoi kirjan aihe ja teemat? Eikö siinä pohdita jotain vampyyriksi muuttumista ja sen nopeutta... Äää auttakaa mulla ei ole mitään hajua!!!
- Pääkuppi
olkku123123 kirjoitti:
Minulla ei ole hajuakaan mikä olisi Stephany Mayerin Aamunkoi kirjan aihe ja teemat? Eikö siinä pohdita jotain vampyyriksi muuttumista ja sen nopeutta... Äää auttakaa mulla ei ole mitään hajua!!!
Mitä paskaa te nuoriso oikein nykyään luette... Säälin teidän twilightin sulattamia aivoja!
P.S. voisit opetella edes kirjoittamaan kirjailijan nimen oikein jos ajattelit tehdä hänestä esitelmän...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521063Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211020Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49811
- 46725
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan61596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560