E39 -97 huomasin valoa säätäessä että vasen umpio on irronnut tai jotain kun pitkänvalon poltinkantaa liikuttelee valokuvio muuttuu tosi paljon. Myöskään valoa ei voi säätää näyttämään ylemmäksi.(Katsastusmiehen mielestä saisi lähivalo näyttää hieman pidemmälle). Lähivalon puoli on jämäkämpi se ei niin paljoa heilu. Oikeanpuoleinen valo on kunnossa. Onko jollakin tietoa mikä siellä umpion sisällä on vialla. Autoa ei ole kolaroitu.
E39 Ajovalo
Umpio
41273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Heijastimen säätöosat murtuneet, tyyppiongelma. Kun kyseessä ovat pre-facelift umpiot, niiden purkaminen on varsin simppeli proseduuri. Uudet muoviosat saa merkkitiskiltä. Vaihtoehtoisesti tilalle saa ulkomailta vankemmat versiot.
Ohjeet:
http://www.bmwtips.com/tipsntricks/headlightadjustment/Adjustment-fix.htm
Vaihtoehtoiset osat:
http://www.ca-automotive.co.uk/products.php?car_make=bmw&car_type=e39&cat_id=36&comp_id=8
Autossani on sama vika, mutta facelift -mallissa. Uuden umpion hinta on 440 € työt päälle. Onko kellään hyvää ratkaisua, jolla vältyn uuden umpion ostolta ?
Ongelman ydin on sama, eli nuo murtuneet säätöpalikat. Facelift umpioonkin vaihto onnistuu, mutta operaatio on huomattavasti työläämpi. Ohessa hyvät kuvitetut ohjeet. Umpion voi lämmittää butyylitiivisteen pehmentämiseksi myös saunassa. Uunituksessa kannattaa olla tarkkana, ettei muovit sula. Kannattaa laittaa esim. puualustalle ja varmistaa, että umpio ei ole suorassa kosketuksessa uunin pintoihin.
http://www.odometergears.com/subpages/E39_Headlight_FAQ.pdf
mulla ois sopivat umpiot sulle, käytetyt mutta ehjät ja sopuhintaan