onko muilla näin?

Sain lasit vähän aikaa sitten, joissa hajataiton korjausta ja pikkasen oli myös likitaittoo mun silmissä. Laseilla näen erinomaisen hyvin verrattuna ilman laseja, mut etäisyyksien arviointi tökkii välillä (siis laseilla) :D Muilla samaa ongelmaa?
1363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Heip! Mun kokemuksen mukaan silmä ei heti totu varsinkaan hajataittoa korjaaviin linsseihin. Mulla on ollu lasit jo yli 15 vuotta mutta viimeisimmät lasit hankkiessani oli kyllä kaikkein vaikeinta ikinä tottua niihin linsseihin. Juurikin siitä syystä, että hajataiton korjausta tuli lisää.

Kaiken kaikkiaan vei reilun kuukauden, ennen kuin silmä koki normaaliksi kaikki oudot etäisyydet ja mitat. Nyt jos kokeilen huvin vuoksi vanhoja lasejani, tuntuu kuin maanpinta olisi metrin kauempana kuin nyt näillä laseilla joihin olen jo tottunut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


etäisyydet kirjoitti:

Sain lasit vähän aikaa sitten, joissa hajataiton korjausta ja pikkasen oli myös likitaittoo mun silmissä. Laseilla näen erinomaisen hyvin verrattuna ilman laseja, mut etäisyyksien arviointi tökkii välillä (siis laseilla) :D Muilla samaa ongelmaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu