Tietääkö kukaan?

...........

Meillä on noin 3-vuotias neitokakadu, joka elelee yksikseen. Viime aikoina se on alkanut käyttäytyä kummallisesti: kulkee aina välillä hiljalleen häkin katon päällä hieman etukenossa ja vikisee oudosti..
Ja sitten yhtäkkiä käyttäytyy taas ihan normaalisti.

Muutoin lintu on todella pirteä, syö, liikkuu, viheltelee ja ulostaa normaalisti. Ei nypi itseään tai mitään.

Mistähän mahtaa olla kyse?

5

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Undulatus

      Noiden oireiden perusteella on aika hankala sanoa mitään, mutta seuraile tilannetta ja soita eläinlääkärille jos lintu alkaa käyttäytyä kovin omituisesti ja alkaa sairastella.
      Yksinäisyyskin voi olla syynä, neitokakadujakin kun pitäisi aina olla vähintään kaksi. Yksinäinen lintu tylsistyy helposti, eikä ihminen voi mitenkään korvata lajitoveria.
      Suosittelisin lämpimästi, että nyt ensiavuksi hankkisitte lintuselle elämänkumppanin.

      • Undulatus

        Tässä vielä parit sivut joilta voi löytyä vastauksia ja tietoa paremmin kuin täältä.
        Sivuilta löytyy keskustelufoorumit, joilla liikkuu kokeneita lintuharrastajia.

        www.papukaijayhdistys.fi

        www.papukaijat.net


      • rtyuioiu
        Undulatus kirjoitti:

        Tässä vielä parit sivut joilta voi löytyä vastauksia ja tietoa paremmin kuin täältä.
        Sivuilta löytyy keskustelufoorumit, joilla liikkuu kokeneita lintuharrastajia.

        www.papukaijayhdistys.fi

        www.papukaijat.net

        kaveria suosittelisin hankkimaan. tuo on ihan normaalia neitsikoille varsinkin jos uros, se on sitä "kutuviettiä"/kosiskelua/mahtailua mikä sana nyt kuvaisi paremmin.
        että tietoa nyt rohmimaan lajista urakalla!:)


    • Undulatus tietoa

      toi undulatus on kovaa vastamaan kaikille mut ei kannattais ,sä et todellakaan tiedä linnuista yhtään mitään jos tuohon et tiedä vastausta,sillä hormoonit hyrrää kun kevättä on ja se on ihan normaalia

    • neitokakadupf :)

      Meillä on ollut samanlaista käytöstä toisella neitokakadullamme. Menee vaan etukenoon ja vikisee kummasti. Sitä tapahtuu joskus kun kosken sen selkään (ei aina) ja joskus kun rapsutan sitä. se on kesy todella kesy :) Heti kun lopetan rapsuttamisen, se vinkaisee ja lopettaa vinkumisen. Se haluis että rapsuttaisin sitä koko ajan :D. me todettiin että se ääni on jonkin lainen nautinto-, tai haaveiluääni jota lintu käyttää saadakseen mm. huomiota yms. Se etukenoon menemis asento viittaa paritteluasennon tapaiseen asentoon...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5880
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3517
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      157
      2033
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      227
      1959
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1731
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1485
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1021
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1001
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      990
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      927
    Aihe