Koskettaa lähinnä Jon 30:n omistajia tai ko. paatin hyvin tuntevia: mikä kompassi teillä siinä on?
Onko joku vaihtanut siihen viime vuosina uuden kompassin ja jos niin mikä kompassi tuli? Olen katsellut siihen uutta kompassia, mutta eipäs pylvääseen saakaan millään ilman välikappaleita esim. Suunnon 116:sta..
Onko joku vaihtanut siihen viime vuosina uuden kompassin ja jos niin mikä kompassi tuli? Olen katsellut siihen uutta kompassia, mutta eipäs pylvääseen saakaan millään ilman välikappaleita esim. Suunnon 116:sta..
Vastaukset 4
Vanhimmat
esim. 12mm paksuisesta. Kun hiot ja maalaat sen topcoatilla, saat huomaamattoman. Laitoin uuden kompassin omaani, joka ei kylläkään ollut Jon 30. Nyt siis puhutaan alkuperäistä isomman kompassin asentamisesta ohjauspedestaaliin - ei pitäisi olla mikään ongelma, jos kipparin peukalo vaan on oikeassa paikassa.
Terve,
Itse vaihdon omaani asiallisen ja riittävän hyvän eli Suunnon 135.... sillä ehkä jopa tekee jotain (kaikki eivät kunnon kompassia arvosta, minä nyt satun arvostamaan, jopa käytän sitä edelleen vaikka hilavitkuttimia on paatti täynnä muuten).
Uusi aluslevy piti tehdä, ei muuta.
Joo, kyllä sitä kaikesta huolimatta haluan asiallisen kompassin veneeseen, olkoon sitten vaikka vain imagon vuoksi, mutta voi sille olla oikeasti joskus tarvettakin..
Ilmeisesti mitään sopivaa valmista välikappaletta/aluslevyä ei ole olemassa vaan sellainen pitää itse tehdä - sellainen 'valmispaketti' olisi enemmän mieleen, mutta kai se tuollainenkin jonkinmoisella nikkaroinnilla onnistuisi..
Hyvinhän noihin 70-luvun paatteihin vielä merkkikohtaisia osia saa. Ainakin klasohlsonilta ja tiimarista löytyy melkein osa kuin osa swanista sunwindiin. Mutta tietääkö joku jotain kiinalaista nettikauppaa, jos olis vähän halvempi niin voisi kimpassa tilata?