mitä eroja on esim pien elementti taloissa verrattuna vaikka määrämittaisesta tehtyyn?kumpi parempi vaihto ehto olis ihan kiva jos vois perustella vastausta.kiitos jo etukäteen!!!
eroja talopaketeissa?
ei ammattilainen
92934
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
yleensä vertailaan hinnan mukaan, jos tulee asennettuna on rakentajalle lähes sama minkä ottaaa.
Pienelementti talossa kuulemma paljon saumoja.
Pienelementit esim Jukka-taloilla ovat 0,6-1,2m pitkiä. Nämä rajottavat esim ikkunoiden leveyksiä, toki viereisissä elementeissä voi olla ikkunat, mutta väliin jää vähintäin 0,2m kannas.
Kun elementeistä sitten ladotaan pitkä seinä, on elementtejä >10kpl jonossa ja talotehtaan halvalla hommaama pystytysporukka (kaikki kelpaa joilla pysyy tehtaan rakentajaliivit päällä)ei varmasti saa niitä limitettyä ilman toleranssia. Edellisestä seuraa seinien piteneminen ja se ettei nurkista tule katseen kestäviä.
Jokainen tekee itse omat valintansa, niin tein minäkin aikanaan ja jos nyt aloittaisin toden näköinen vaihtoehto olisi suurelementti tai pitkästä. Pienelementeistä ei ikinä ja pre-cutit saa sahalta halvemmalla.
onko pienelementti tai suurelementti talo paketeissa suuri hintaero?ja jos on niin mistä se johtuu?
Tämä kaikki on sitten itsekoettua, faktatietoa!
Suurelementtitalo olisi meillä tullut 20 000 €-25 000 € halvemmaksi kuin pienelementtitalo ja ilman elementtejä rakennettava talo eli määrämittaisesta tavarasta tehty talo 10 000 € kalliimmaksi kuin pienelementtitalo.
Älvsbytalo ja oravaistalo ovat esimerkkejä suurelementtitaloista, jotka tehdään tehtaalla täysin valmiiksi. Esim. seiniin pannaan tapetit, keittiökalusteet ja kaapit on pantu huoneisiin kiinni, ulkoverhous on jo paikallaan jne. Talo tuodaan rakennuspaikalle suurissa rekka-autoissa 3-4 osassa ja valmistuu 5-6 viikossa. Elementit on siis tehty tehtaalla valmiiksi koneita käyttämällä ja siksi siis halvempi kuin rakennuspaikalla valmistettu talo, jossa tarvitaan rakennusmiehiä pystyttämään seinät, eristämään ne ja tekemään kaikki työ käsin ilman koneita, kuten määrämittaisesta tehty tehdään.
Itse teemme pienelementtitalon, jossa ulkoseinät on on osittain tehty valmiiksi ja ulommaiset eristykset on kiinni, mutta suurin rakennustyö tehdään tontilla käsivoimin. Ei tule niin paljon noita saumoja, joita suurelementtitalot ovat pullollaan, kun palaset kootaan yhteen kuin palapelissä. Suurelementtitaloihin on vaikea saada muutoksia tai ne ainakin maksaa paljon. Me saimme tehdä suunnitteluvaiheessa muutoksia juuri niin paljon kuin halusimme eikä se tuonut hintaa juuri lisää, kun rakennamme pienelementtitalon.
Eiköhän Älvsby talo ole tilaelementti eikä suurelementti talo.
Älväri ja oravainen on tilaelementtejä, jotka tuodaan lohkoina rakennuspaikalle ja siellä liitetään yhteen. Suurelementit tulee suunnilleen seinän kokoisina paloina. Tila-ja suurelementit nostetaan nosturilla paikalleen.
Pienelementit on nimensä mukaisesti pieniä paloja jotka nostellaan miesvoimin pystyyn. Saumakohtia on pienelementeissä kaikkein eniten!
Suurelementeistä pystyy tekemään millaisen talon haluaa, tilaelementtejä ei pysty paljon muokkaamaan. Jotain ei kantavia seiniä voi siirellä tai poistaa, mutta esim. ulkoseiniä ei.
Esimerkkejä:
-Tilaelementtejä: Älvsbyhus, oravaistalot, valmisvaaja.
-Suurelementtejä: Vaajatalot, herralatalot.
-Pienelemetti: Omatalo, jukkatalo (ainakin ennen oli).
siis tarkoitatko että suurelementeissä olisi enemmän saumoja??(no kuitenkin olisi tarkoitus rakentaa noin 120 -130 neliöinen talo,työ tehtääisiin itse paitsi tietenkin sähkö putkityöt niin mikä olisi paras ratkaisu tai vaihtoehto kyseiseen hommaan(ei liikaa aikaa tehdä pitkästä ja juosta tarjousten perässä tavaroita keräillen)
Mitä siis tarkoittaa Jukka-talon suurelementti eli mitä silloin tulee ns. valmiina?
Kommentistasi päätellen vaikuttaa siltä, että teille paras ratkaisu olisi laajahko talopakettitoimitus esim. elementit pystytettynä ja vesikatto tehtynä joko osittain tai kokonaan valmiiksi. Jos ei halua juosta ostamassa kaikkea tavaraa rautakaupasta, kannattaa ostaa ainakin osa tarvikkeista (esim. väliseinätarvikkeet, paneelit ym. puutavara) talopaketin mukana. Hinnassa voi hävitä jonkin verran, mutta aikaa ja vaivaa säästyy.
Tarjouspyyntöjä varten kannattaa miettiä haluttu toimitussisältö valmiiksi ja VAATIA talokauppiaita laskemaan tarjoukset pilkulleen ko. toimitussisällön mukaisesti, muuten vertailu on vaikeaa ellei jopa mahdotonta. Kaikki talotehtaat pystyvät halutessaan samansisältöisiin toimituksiin. Jos joku kauppias on vastahakoinen poikkeamaan heidän vakiotoimitussisällöstä, unohda ko. kauppias.
Talopaketeissa on eroja ja varsinkin standarditoimitussisällöt poikkeavat toisistaan huomattavastikin ja niissä voi olla yllättäviäkin eroja. Esim. jollakin talotehtaalla elementtien pystytyksen nosturikustannukset kuuluvat hintaan, toisilla taas ei. Rahtikustannukset pitää myös muistaa huomioida. Asennussisällöissä on myös eroja, joillain puuverhoilu on maalattu, toisilla ei, joillakin tulee osa puuverhoilusta irtotavarana. Kaikki nämä pitää ottaa kustannusvertailussa huomioon.
Kannattaa myös muistaa, että ei ole mikään pakko pysyä talotehtaiden vakiomalleissa. Voit aivan hyvin pyytää vaikkapa Kastellilta tarjouksen Jukka-talon pohjakuvan perusteella, jos olette löytäneet teille sopivan pohjan Jukka-talon kirjasta. Talotehtaat väittävät, että on halvempaa ottaa standarditalo, mutta oikeasti he (tilaelementtitaloja lukuunottamatta) kyllä suostuvat vaikka mihin, kun vain tarpeeksi kilpailuttaa.