hei! itelläni rv 23 ja maha jo aika iso vauvan vaate ostoksilla olen ravannut :) onko muita elokuun synnyttäjiä vaihtamaan kokemuksia? onnea odottajille :)
elokuun mammoja
mammutti:)
9859
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
La 19.8. Maha sen verran iso että löysemmätkin farkut alkaa tekeen tiukkaa. Viikolla ostin muutaman kivan löysän paidan ja housujakin sovittelin. Vähän jo tulevalle vaavillekin olen ostanut. On ne pienet nutut niin ihania. Olo on ok.
minullakin maha jo todella iso ei meinaahousut sopia ja paidatkin ovat liian lyhkäisiä :) onneksi kohta on sentään kesä :) minulla laskettu aika on 25.8 minulle on jo sukulaiset tuonut niin paljon vauvan vaatteita että niihin meinaa jo hukkua :)
Moikka!
Täällä LA 24.8., voin sanoa että vatsa on jo I S O!!!!! :)
Vaunuja yritän kuumeisesti metsästää!
Hei minne menet synnyttämään? Minä NKL:lle :)
kys:iinhän minä menen siis tuonne kuopioon. :) me ollaan jo turvakaukalo autoon hommattu ja aika paljon on jo lasten vaatteita kertynyt ja joka kauppa reissulla mukaan lissää :)
Terve!!
Täällä mennään viikolla 24 . Vatsa on kasvanut mukavan pyöreäksi ja vesseli liikkuu tuolla niin mahottomasti!! Alkuyöstä on monesti "hypinpä äidin virtsarakolla" -reenit. Yhdet normaalit farkut menevät vielä jalkaan ja niiden lisäksi olen hankkinut yhdet äitiysfarkut. Paidat jäivät lyhyeksi muutama viikko sitten ja se tiesi shoppailureissua!!
Ihan kivasti täällä kaiken kaikkiaan menee. Ostettiin jo vaunutkin jemmaan kun halvalla saatiin. Toisinaan kaupoissa käydessä jää jotain kivaa vauvanvaatetta mukaan. =) Olen nyt ajatellut että hillitsen nuo suurimmat ostohaluni ja siirrän vähän tuonnemmas. Jos nyt jo hankin kaiken niin kesästä tulee piiiitkä odotus. Parempi vaan jos silloinkin on jotain hankittavaa niin ei tule aika pitkäksi!
Jeps, mutta odotusonnea vaan kaikille!!
On myös elokuussa=) 19.8. Maha alkaa kyllä olla jo aika iso että näkyy kyllä kaikille=) Kiloja on tullut 5 lisää...mammahousuja pitää jo käyttää ku normaalit omat housut ei mene enää jalkaan. Ollaan kyllä jo vauvalle kaikkea pientä hommattu, mutta paljon olis vielä hankittavaa. Mutta odotusaika on ollut tosi kiva, ei hirveitä ongelmia ole ollut.
Täällä elomamma myös. Kolmatta vauvaa odottelen. Vanhemmat lapset ovat 5v. ja 1v1kk.
Vielä en ole siirtynyt mammavaatteisiin. Paino on nyt lähtöpainossa. Vatsa on kyllä pyöristynyt niin, ettei voi sanoa, että olisi lihava vaan ihan selvästi vauvamasu.
Mun piti alunperin olla heinämamma, mut la siirtyikin kolme viikkoa eteenpäin. Nyt pitää vielä kerran käydä ultrassa, kun katsoi se lääkäri katsoi, että istukka taitaa olla liian alhaalla.
Tällä hetkellä tuntuu olevan energiaa vaikka muille jakaa. Viime viikkoina olen leiponut kaikkia herkkuja ja keittänyt kaikkia hyviä ruokia enemmän kuin koskaan.
Käyn myös tanssimassa kolme kertaa viikossa ja yritän pitää kuntoa yllä ettei vaan pääse löhöämään. Kuntoa pitää yrittää pitää yllä.
La on 30.8 ja mahasta ei vielä huomaa oikein mitään. Hankintoja ei olla vielä tehty, ajateltiin jättää ne kesäkuuhun kun silloin on kesäloma. Mies tosin vaihto jo auton isompaan, mun puolesta silläkään ei olis vielä ollut kiirettä.
Hei!
Minulla on la 12.8. ja masu alkaa jo näkyä. Tosin vain ne ihmiset, jotka tietävät, että olen raskaana, huomaavat muutoksen. Alkupainoa kun sattui olemaan aivan liikaa. Mammahousuja olen käyttänyt jo 4. kuulta asti, kun pienemmät vaatteet alkoivat kiristämään.
Tällä hetkellä olen hyvässä kunnossa. Alkuraskaudesta oli hieman ongelmia vuotojen kanssa, mutta lääkkeillä saatiin nekin kuriin. Sairaslomalla olin viikolle 13 asti.
Vauvan vaatteet on jo tulleet ostettua ja lastenhuoneen kalusteita lähdemme katselemaan joskus kesä-heinäkuussa. Vaunut on jo katsottuna, mutta ostetaan vasta vähän ennen synnytystä.
Ensi viikolla aloitamme sopivan synnytysklinikan etsimisen. Aiomme käydä lähistöllä 3 klinikan infoilloissa. Valmennuskurssille menemme heinäkuussa.