lämmitin

Onko kenelläkään kokemuksia safiren lämmittimistä.Olen semmoista katsellut ostoaikeissa koska wallaksen diesel lämmittimet ovat täysin leluja(tuttavapiirissä on muutama , yksikään ei toimi).Webasto ja eberspächer ovat ilmeisesti tarkoitettu lähinnä ajoneuvo käyttöön ja ovat kova äänisiä.Myös edulliset ostopaikat kiinnostaa.
41063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joo ! Yhden talven (rakennusvaiheessa) ja kesän ollut Safire 2200. Ei mitään huomauttamista, tuntuu hyvin tehdyltä peliltä. Ja sen (tai muun Safire mallin) voi ostaa kuten minäkin suoraan valmistajalta, joka on SF-Lämmitin Oy Turussa.

Äänestä

Mulla on ollut Wallas, Wallas diese, Eberi (vanha versio), Webasto vuosimallia 2001, Celsius, Thermo. Siis melkein kaikki muut paitsi Safir. Tässä kommenttini: Vanha Eberi oli huono. Uudet sensijaan ovat ymmärrykseni mukaan parhaita mahdollisia veneeseen. Petrooli Wallas toimiii, mutta toi petrooli ja vähän muutakin joskus. Diesel Wallas on täysi paska. Toimiessaan kyllä hyvä, mutta kun niitä vikoja oli niin perkeleesti. Webastoon olin tyytyväinen, mutta olen kuulluut joistain tekovioista viimeaikoina. Celsius kuuluu sekin sarjaan romut. Paljon vikoja jotka uusivat. Thermo on Ruotsalainen lentokonetehtaan viritys, jota voi verrata Wallakseen, mutta laadullisesti huonompi. Minä en sinuna lähtisi kokeilemaan mitään Safiria. Niitähän on valmistettu vähän ja näinollen ovat testivaiheessa näillä volyymeillä lopunikänsä. Toivottavsti tästä oli jotain hyötyä.

Äänestä

Mulla on ollut Safire 3000 viime kesän, eikä pienintäkään ongelmaa ole ollut sen jälkeen, kun sain ilmat pois polttoaineletkuista. (Laitoin pienille moottoreille tarkoitetun suodattimen vedenerottimella lämppärin polttoaineletkuun veneen tankin ja lämppärin pumpun väliin varmistaakseni ongelmattoman toiminnan ja tähän CAV:n filtteriin tahtoi jäädä muutama kupla ilmaa, joka haittasi lämppärin käynnistymistä).

Safire on erittäin hiljainen verrattuna esim. Webastoon ja Eberiin. Tuli todettua venemessuilla, jossa ko. lämmittimet olivat toiminnassa. Virrankulutus on myös hyvin pientä. (Oli muuten ainoa lämmitin johon oli uskallettu kytkeä amppeerimittari kiinni. Valmistajan ilmoitukset pitävät paikkansa virrankulutuksesta).

Termostaattiohjattuna lämmön säätö on todella tarkka. Tasaisimman lämmön saat, kun laitat riittävästi säädettäviä ilmasuulakkeita veneeseen.

Tärkeää on huolellinen asennus. Sekä lämmittimen ajaminen "kuivaksi" ennen talvea. Silloin välttyy ongelmilta. Valmistaja antoi riittävästi teknistä tukea asennusvaiheessa. Mielestäni voit aivan huoletta hankkia Safiren.

Äänestä
  • Mulla on ollut tuo 2200 versio kaksi kesää veneessä (9m katettu fiskari). Kaikin puolin hyvä peli mielestäni: hiljainen, pieni virran ja löpön kulutus ja lämpöä piisaa. Ainoa ongelma, joka on tullut vastaan, on vehkeen sammuminen pari kertaa kovassa tuulessa ajellessani. En ole keksinyt, johtuuko ropleema polttoaineen syötöstä, savukaasuputken asennuksesta vai jostain muusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lämmitin kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemuksia safiren lämmittimistä.Olen semmoista katsellut ostoaikeissa koska wallaksen diesel lämmittimet ovat täysin leluja(tuttavapiirissä on muutama , yksikään ei toimi).Webasto ja eberspächer ovat ilmeisesti tarkoitettu lähinnä ajoneuvo käyttöön ja ovat kova äänisiä.Myös edulliset ostopaikat kiinnostaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu