Onko tietoa siitä, näkeekö ennakkoon noita käräjäoikeuden istuntojen sisältöjä jostakin (ilmoitustaulut, netti). Pikkupaikkakunnalla asun ja kiinnostaisi mennä katsomaan tiettyjä käsittelyitä, mutta ei ole tietoa, mistä näiden käsittelyiden ajankohtia voi tiedustella. Eikö kuitenkin yleensä ottaen nämä oikeudenkäynnit ole kaikille sallittuja?
Käräjäoikeuden istunnot
8
10114
Vastaukset
- lexander
kunakin päivänä vähän ennen istunon alkamista (klo 9 ?) pannaan isutntosalin oveen listä sinä päivänä käsiteltävistä jutuista. Käräjäoikeuden kansliasta voit saada tietoa tulevien päivien jutuista. Niitä voidaan hakea joko asianosaistan nimellä tai jutun laadulla (rikos, lasten tapaaminen, häätö ym.)
- Kokeeksi käynyt
Kanslaista selviää soittamalla millaisia juttuja on vireillä ja koska tulossa käsittelyyn. Voi vaatia hiukan kärsivällityyttä, että ymmärtää mistä puhuvat, mutta enimmäkseen selviää.
- niku1
kaivata sivullisia.
- kaatopaikalle
Mikä halu saa ihmisen noin uteliaaksi? Joskus oon nähnyt ihmisiä ,jotka käy kurkkimassa jopa hautausmaalla seppeleet, kun vainaja siunattu ja omaiset ovat poistumassa arkun luota. Kuulutko näihin ?
- jumala
Ettekö nyt aikuiset ihmiset ymmärrä että oikeuslaitoksen toiminta perustuu juuri sen läpinäkyvyyteen ja siksi ihan tavallisella Matti Meikäläiselläkin on oikeus mennä seuraamaan istuntoja, ellei käräjäoikeus toisin määrää. Nyt järki käteen.
- Anonyymi
jumala kirjoitti:
Ettekö nyt aikuiset ihmiset ymmärrä että oikeuslaitoksen toiminta perustuu juuri sen läpinäkyvyyteen ja siksi ihan tavallisella Matti Meikäläiselläkin on oikeus mennä seuraamaan istuntoja, ellei käräjäoikeus toisin määrää. Nyt järki käteen.
Nimenomaan!
Aikoinaan raastuvanoikeuksien istuntoja menivät kaikki kynnelle kykenevät seuraamaan. Nykyisin harva rohkenee.
Mielestäni pitäisi juttulistat julkaista netissä, vaikka ilman nimiä, jolloin voisi mennä seuraamaan kiinnostavia juttuja. Toki helppoa on käydä siellä ilmoitustaululla, jos asuu vieressä, mutta joillakin on pitkä matka - Anonyymi
Uskoisitko, että meitä on paljon, joita ei vähääkään kiinnosta kuka siellä on tuomiolla, vaan kiinnostuksen kohteena on oikeudenkäynnin prosessuaaliset tai kyseisen tapauksen aineellislainsäädännölliset seikat.
On myös opiskelijoita, joille tällaisten kysymysten käsittely voi olla jopa pakollinen osa opiskelua ja on sekä julkisen hallinnon työntekijöitä, että yksityisen sektorin ihmisiä, joilla moisen asiantuntemuksen kartuttaminen ja ylläpito on osa työtehtäviä ja ammatillista osaamista.
Mielenkiinnon syitä voi siis olla muitakin, kuin joki sairaalloinen tirkistelynhalu ihmisten elämään.
- Anonyymi
Muistaakseni vielä viime vuoden lopulla, tai olla jonkin aikaa tämän vuoden puolellakin, oli viilaaja.pro sivut joilla julkaistiin käräjäoikeuksien juttulistoja ennakkoon, mutta jostain syystä se lopetti toiminnan tuossa asiassa. Taisi saada opetusta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1921331Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221148- 70870
- 48864
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53790Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50745- 53712
- 33692
- 60689
- 52667