Onko kokemusta kyseisestä hotellista.Kaikista kokemuksista kiitollinen.Olen menossa tammikuussa kyseiseen hotelliin.Oli ainut lähes mihin vielä matkan sain.
The Cha-Am Methavalai
niina64
279991
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
lähtenyt pattayalle joulukuussa ... tilaa on. itse lähden kuukaudeksi ja ois kiva nähdä ja tavata suomalaisia naisia.
Miksi tavata suomalaisia naisia?.Niitä tapaa tääläkin..Et voi välttyä thaitytöistä pattaylla vaikka yrittäisitkin..
Mulla ei kokemuksia siitä hotellista...muuten olen siel ollut kaksi kertaa.............hotellit ovat olleet cha -am regent chalet....
Emme olleet Methavalaissa mutta ihan siinä lähellä olevassa Gems-hotellissa. Yhdet tuttavamme olivat samaan aikaan Methavalaissa. Kuulemma todella kiva hotelli ja upeat uima-altaat, poreammekin. Ranta on aivan vieressä ja tulimme itsekin yleensä Methavalain eteen rantaan, koska se oli tosi siisti eikä siellä ollut meduusojakaan (emme ainakaan nähneet). Tästä hotellista on hyvä lähteä rantakadulle, jossa oikeastaan on kaikki Cha-amin palvelut. Pikkukauppoja on ihan vieressä, joten ei tarvitse vesiä kanniskella kaukaa. Lähettäkää terveisiä O-Zonen mukaville tarjoilijoille (ainoa iltaravintola, jossa on iltaisin elävää musiikkia). Mukavan leppoista matkaa teille:)
Hotelli on alueen paras, oikea valinta.
Yritä vielä saada huoneen numeroksi 160-165,
tiedät mitä tarkoitan kun olet paikan päällä, terassi on meinaan uima-altaalla...
Oltiin maaliskuussa vaimon ja kolmen lapsen kanssa
hotellissa pari viikkoa ja mukavaa oli.
Hotelli tosi siisti ja henkilökunta todella ystävällistä.
Cha-am on paikkana siitä hyvä että suurin osa vastaantulijoista (yli 90%)on paikallisia eikä mitään öriseviä turisteja, tosin viikonloppuisin
niitä paikallisia onkin sitten uimarannalla tuhansittain.
Paras ruokapaikka oli meidän mielestä
kun käveli rantakatua Hua-Hiniin päin niin sen
Norjalaisen omistaman paikan jälkeinen oli edullinen ja ruoka hyvää.
Olipa kiva kuulla, kun varasin summassa matkan tosta hotellista. Kerro muitakin kokemuksiasi. Sukeltaminen? Minne kannattaa mennä? Mitä tehdä? Tosin mennään vasta vuoden kuluttua pääsiäisenä.
Tekemistähän sieltä löytyy vaikka kuinka paljon.
Rannalla oli kaikenlaisia kauppiaita, esin korukauppiaita,jäätelökauppiaita ja vaikka mitä.
Altaat olivat isoja ja liukumäkijä joissain oli.
Kulkukoiriahan myös rannoilta löytyy.
Sukeltamaan jos haluat niin hotellin respassa oli joka aamu paikallinen matkanjärjestäjä joka
kyllä hoitaa sinut ihan minne haluat ja varmalla halvemmalla kuin aurinkomatkat.
Kiva siisti ja hyvä paikka, kirjoittelen joskus enemmän.
Oltiin maaliskuussa vaimon ja kolmen lapsen kanssa
hotellissa pari viikkoa ja mukavaa oli.
Hotelli tosi siisti ja henkilökunta todella ystävällistä.
Cha-am on paikkana siitä hyvä että suurin osa vastaantulijoista (yli 90%)on paikallisia eikä mitään öriseviä turisteja, tosin viikonloppuisin
niitä paikallisia onkin sitten uimarannalla tuhansittain.
Paras ruokapaikka oli meidän mielestä
kun käveli rantakatua Hua-Hiniin päin niin sen
Norjalaisen omistaman paikan jälkeinen oli edullinen ja ruoka hyvää.
Onko kenelläkään kokemuksia kyseisen Methavalai hotellin Thai Paviljongeista? Eli bungaloveista siellä puutarhassa. Saa toki ehdottaa muutakin bungalow tyyppistä majoitusta lähiseudulla, sellaista joka soveltuu lapsiperheille. Regent Chalet on tuttu paikka, hivenen vain kallis majoitus tähän verrattuna. Ja toisekseen ei haluaisi olla aina samassa hotellissa. Eli haetaan helppoutta lasten kanssa ja muutenkin rauhallista majoitusta.
Paikka oli aivan fantastinen!!! olimme siellä perheen kanssa kaksi viikkoa ja nytten on aivan hirveä hinku päästä takas. Muut hotellit on jotai kerrostaloja ( GEMS ) tai jotai rojuja..
Methavalaissa on paljon ohjelmaa. Tiistaina karaokea
Perjantaina Thaimaalainen ilta.
Tilasimme Lomamatkoilta matkan ja he järjestivät jonku River Kwai matkan (2 päivää )
Lauantaina kannattaa mennä sinne GEMS hotelli 17 kerroksee ( suomalaisten Karaoke ilta ). :)
LEPPOISAA LOMAA
Onko methavalaissa paljon venäläisturisteja?
Cha amissa olen 10 vuoden aikana kuullut kerran paruskia, täällä ei balalaikka soi eikä mahorkka haise, majailen naapurihotellissa.
Cha Amissa ei niin paljon ryssää kuule, kuin Hua Hinissä, mutta kyllä päivittäin ainakin viime talvena sai sitä kaupoissa kuulla ja hyvin usein etuilivat röyhkeästi kassalla.
Tänä talvena toiselta puolen Siaminlahtea löytyy matkakohteemme, Koh Chang.
Pari viikkoa ja ensivierailu methalavaihin olisi edessä,toivottavasti lapset viihtyy hotellialueellakin ja mukava henkilökunta olisi. Ikäviä vain nuo terroristi uutiset koskien Thaimaasta, sairasta porukkaa!
Mielestäni määräinen artikkeli ( the ) ei sovi otsikon tekstiin. Itseasiassa se tuntuu aika hassulta The Cha-Am Methavalai. Ei kai hotellien nimiä noin kirjoiteta ?
Voin olla väärässä , mutta hassua se on.
Parasta hotellissa on aamiainen jota voi pitää myös vaikkapa lounaana. Niin monipuolinen ja runsas se on. Huoneet isoja tosin vähän kolkkoja ja niihin kulkeminen on kuin luhtitalossa. Alla ok.
Virtuaaliyliopisto että oli tyhmä kommentti edellinen. Mutta tämä hotelli ok.
Se hyvä täällä cha amissa näyttäisi olevan että ryssiä
ei juurikaan näy ja jotka olen nähnyt niin ovat osanneet käyttäytyä ihmeen hyvin.
Kulkukoirat ovat mielestäni lasten ja naisten kannalta iltaisin epämiellyttäviä,ihmettelen miksi niitä ei reilummin hävitetä hotellien läheisyydestä kuten methalavai jne.?
Aurinkotuolit varaaminen ennen aamiaista näkyy täälläkin olevan muodissa,tosi ärsyttävä tapa mutta suomalaiset ei tässä pahimpia.
Cha amin keskiviikko iltamarkkinoilla kannattaa käydä katsomassa paikallista meininkiä,joko kävellen tai taxilla joka ottaa koko reissusta odottaen noin 200- 300baht tinkauskyvystä riippuen,siis minibussi.
Rusissa on se hyvä puoli, että eivät tule läpitylsiin paikkoihin. Täällä Kanariallakaan niitä ei juuri ole muutakuin muutamia Putputinta piileskeleviä.
Hua Hinissä russakoita toki jo löytyy kuin russakkaa Havukka-Ahon Ajattelin lattialta, joita se syljeksimällä ajoi nurkkahirren taakse.
My way-jäätelö baarissa kannattaa pistäytyä jäätelöä, on parhaat annokset koko seudulla ja miellyttävä,osa suomenkin taitava henkilökunta.
Muuten hyvä ja siisti hotelli,mutta ravintolassa naistarjoilijoiden palvelu luokatonta. Jos ei edes vaivauduta vastaamaan asiakkaiden tervehdykseen on väärässä ammatissa. Lomafiilis hävisi jo aamiaiselle mennessä kun vastassa oli kaksi töykeää ja ylimielistä neitiä. Emme odottaneet että meille kahvia tullaan kaatamaan,mutta odotimme,että jos sanomme huomenta niin siihen vastataan,mutta ei täällä.
Cha amissa käy paljon thaimaalaisia lomailemassa. Thaikut ovat kuulema mestareita perumaan hotellivarauksiaan, eivätkä maksa ennakkomaksuja. Hotellinpitäjät ovat hermot riekaleina niiden kanssa. Huoneet on varattu mutta maksavaa asiakasta ei näy. Sitten tulee uskomattomia selityksiä jos puhelimella saa varaajan kiinni. Olin pitkään alueella, vaihtelin hotellia ja jututin hotellinpitäjiä. Samaa sanoivat. "Periaatteessa meillä ei ole tilaa mutta hotelli on melkein tyhjillään".
Tämä saattaa olla yksi selitys huonolle palvelulle joissakin paikoissa. Cha am on jokatapauksessa paljon aidompaa Thaimaata kuin monet muut turistikohteet.
Cha Am on rakennettu vain turismin varaan, siis todella kaukana aidosta Thaimaasta.
Miellytti sen verran methavalai että ensi joulukuuksi uudestaan,mukavaa seutua on ja kävely etäisyydellä palveluja. Loman loppuun muutama bangkok yöpyminen ettei lähtöpäivänäkin tarvitse yöllä lähteä
Mopolla puolen tunnin päässä rannikolta. Kannattaa kokea. Samaten siisti luonnonpuisto samalla suunnalla Buddha- luolineen.
https://www.tripadvisor.fi/Attraction_Review-g297919-d6979848-Reviews-Nayang_Bat_Cave-Cha_am_Phetchaburi_Province.html
Kiitos vinkistä,kuulin tuosta paikasta muttei enää ehtinyt käymään
Puluja ja niiden jätöksiä parvekkeella niin paljon, ettei siellä voinut olla. Iso lapsiryhmä mehkasi altaalla ja hyppivt veteen vaatteet päällä, eikä kukaan henkilökunnasta kieltänyt. Epähygieenistä!