Tappaako riisi pulut

Tapiiri

Niin, eli kun aina sanotaan että pulut vetää maahan pudonneita riisejä jotka sitten turpoaa niiden mahassa ja sitten pulut "halkeaa". Voiko tämä nyt oikeasti pitää paikkaansa vai onko se vain suntioiden salajuoni? Jos näin todella on, mitä voisi heitellä riisin sijaan? Kauraa ehkä?

9

2965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anni

      olen kuullut, että riisi on vaarallista linnuille, mutta en tiedä onko se varmasti totta vai ei. Jossain kirkoissa ei taida nykyisin saada heitellä mitäänkään, mutta olisinkohan joskus kuullut, että jossain olisi heitelty ruusun terälehtiä...?

    • minä vain

      se, että pulut kuolisivat riisiin, on täysin urbaani legenda. Pulut syövät ravinnokseen marjoja ja siemeniä, jotka aivan samalla tavalla turpoavat linnun mahassa kuin riisitkin. Eli riisi ei ole sen "vaarallisempaa" kuin mikään muukaan lintujen ruokavalioon kuuluva ruoka.
      Kirkot ovat nykyään kieltäneet riisin heiton lähinnä siisteyssyistä. Hietetty riisi sekoittuu hiekan sekaan ja kastuessaan maasta tulee limainen seos. Toinen syy riisin heittämisen kieltämiseen on lintujen levittämä salomonella. Kun linnut tulevat syömään riisiä, voi niiden ulosteen mukana tulla salmonelle maahan, josta se kulkeutuu kenkien mukana kirkkoon jne.

    • mie..vaan

      Meillä heitettiin ruusun terälehtiä.

      Huomattavasti kauniimpaa ja romanttisempaa, kuin ne perinteiset riisit.
      Sitäpaitsi ruusunterälehdet ei mene kampauksen sekaan, niinkuin riisit...Voi että niitä on inha nyppiä pois =/

      • Tapiiri

        Mutta eivätkös terälehdet mene kengän pohjissa kauheaksi mössöksi. Siinä on suntiolle vielä kovempi työ kun riisissä.


    • 070707

      -nettikaupassa on myynnissä sydämenmuotoista "sokeririisiä" joka kastuessaan sulaa ja päälle astuttaessa murenee, ei esitteen mukaan ole vaarallista linnuille. Lisäksi samaisesta nettikaupasta saa ruusun terälehtiäkin ostettua, esitteessä tosin ei mainittu onko tuotteet aitoja vai silkkisiä vai paperisia, mutta ruusun terälehtiä joka tapauksessa..

    • Gello

      incompetech.com/music/royalty-free/
      Sound effects from: http://freesound.org/

      Luokka

      Viihde
      Käyttölupa

      Tavallinen YouTube-käyttölupa

    • Riisipuuro hiuksista

      Riisin kylväminen haaparin päälle on nykyään kielletty monissa paikoissa. Paljon mukavampia vaihtoehtoja löytyykin, esim. saippuakuplia olen nähnyt puhallettavan.

    • Anonyymi

      Mikään vastauksista ei pidä paikkaansa. Otin kerran kaverini pulun hoitoon ja ruokin sille riisiä. Se räjähti seuraavana päivänä keittiööni omassa häkissään.

    • Anonyymi

      Toripuluja pitäis harventaa vai mitää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      250
      2239
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1684
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1329
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1035
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      836
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      820
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      790
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      768
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe