Dave Gahan hieman yksinkertainen?

Hmmm...

Ei meinaan vaikuta miltään ruudinkeksijältä. Alan Wilder oli yhtyeen intellektuelli, Goresta ei oikein ota selvää, Fletcher tunnetaan lähinnä puujalkavitseistään.

6

2978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos nämä mainitut neljä henkilöä paloitellaan osiin julkisen imagonsa perusteella, niin kyllä gahan "yksinkertaiselta" vaikuttaa kolmen muun rinnalla. mutta toisaalta gahan on näistä se joka on ainakin olevinaan se bändin "rock rock." ja harvoinpa sterotyyppisen rock-imagoon kuuluu älykkyys. mikä ei tietenkään tarkoita etteikö rokkarit olisi älykkäitä, tai muutakaan. mutta eipä jotain mötley crüeta (joo joo loistoesimerkki) ajatellessa tule äkkiä mieleen älyllä loisto. kun taas vastaavasti jotain radiohead-hyypiöitä pidetään yleisesti fiksuina. joten siinä suhteessa gahan vaikuttaa ehkä hieman yksinkertaiselta. mutta toisaalta, kun ei oikeasti herraa tunne, niin mistäs sitä tietää millainen älyn ihmelapsi hänkin on. wilderin näenneiseen älykkyysimagoon on varmasti vaikuttanut kovasti hänen halunsa tehdä ns. vaikeaa musiikkia. kun taas gahan kovasti haluaa niitä suoraviivaisempiaa yleisönhuudatuksia. mutta fuck it! kumpikin tekee hyvin mitä tekeekin, niin olkoon kumpikin niin tyhmä/fiksu kuin vai voi olla.

      vai oliko Teillä jokin yksilöity esimerkki esittää?

      btw. piru vie otsikkoni oli huono. pyydän anteeksi kaikilta harvoilta lukijoilta

    • Randomiii

      Aika turha aihe. Mitä väliä tolla oikeesti on? Aivan sama. Kuka tietää. Turha tollasta on arvuutella. Musiikki on kuitenkin hyvää ja se on tärkeintä.

      • tarkoitetaan

        En ymmärrä minäkään kysymyksen sisältöä tai tarkoitusta. Dave on "yksinkertaisesti" hyvä laulaja, se riittää mulle.


      • Limppu70
        tarkoitetaan kirjoitti:

        En ymmärrä minäkään kysymyksen sisältöä tai tarkoitusta. Dave on "yksinkertaisesti" hyvä laulaja, se riittää mulle.

        Joo samaa mieltä. Vähän off the topic, mutta Dave voisi mielestäni heittää hieman enemmän keikoilla läppää yleisön kanssa biisien välillä. Ei pelkästään "Good evening Finland!" yms, no mut kaikkee ei voi saada. DM forever silti.


      • MetriMaria
        Limppu70 kirjoitti:

        Joo samaa mieltä. Vähän off the topic, mutta Dave voisi mielestäni heittää hieman enemmän keikoilla läppää yleisön kanssa biisien välillä. Ei pelkästään "Good evening Finland!" yms, no mut kaikkee ei voi saada. DM forever silti.

        Toishan se tietynlaista fiilistä ehkä lisää keikalle, jos "läppä" olis muutakin, kun mitä mainitsit. Mutta kyllähän DM ON forever silti.

        Muistankohan oikein, että Dave kärsis pahemman luokan esiintymiskuumeesta?! Ainakin ennen lavalle astumista. Luulishan tuon jo katoavan ekojen biisien aikana, mitä herran eläytymisestä ja heittääntymisestä vois päätellä... (Hmm... Mutta toisaalta, eihän mulla oo niin MINKÄÄNLAISTA kokemusta suurelle yleisölle esiintymisestä. Omasta mielestä hankalampaa olis kyllä esiintyä harvoille ja valituille. Että katsojat tietäis mitä multa vois olla odotettavissa. Jep, jep, ohi aiheenhan tuo meni, mutta...)


      • scrum
        tarkoitetaan kirjoitti:

        En ymmärrä minäkään kysymyksen sisältöä tai tarkoitusta. Dave on "yksinkertaisesti" hyvä laulaja, se riittää mulle.

        no mitäs välii sil ihmisellä on jos kerta on taiteilija? kute just tost laitettii nii ei kukaa oletakkaa et rokkarit mtn ydinfyysikkoja oo!!! niille maksetaa musan tekemisestä eikä aattelusta! ja ite tairat olla yksinkertane ku tälläsii tyhmii keskusteluita järjestelet!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1556
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      91
      1468
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      194
      916
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      115
      802
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      777
    7. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      741
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      730
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      704
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      683
    Aihe