miten MLL:n hoitajilla on muuttunut esim. hoitajien koulutus, kun tuntihinta on noussut 4,2 €/h 8,2€/h? Eipä näillä palkoilla taideta meille enää pyytää tilapäistä hoitoapua MLL:lta, kun omakin tuntipalkka jää alle 12€. Joten ei jäis käteen mitään ja kyselin lastenohjaajan koulutuksen omaavaa hoitajaa meille, niin sekin ottas 7€/h. Ennemmin palkkaan kunnolla koulutetun tuolla 8€/h hinnalla.
tietääkö kukaan
ihmettelevä äiti
6725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
6,2e/h ?
"MLL:n hoitajan voi tilata yllä olevasta numerosta arkisin klo 10-15. Perhe varaa hoitajalle ruoan, jos hoitaja on perheessä ruoka-aikaan. Hoitajan palkat kuuluvat kotitalousvähennyksen piiriin verotuksessa
* hinta 6,20 €/h, sisältää lomakorvauksen 9%
* vuorokausihintaa ei ole
* perhe ei maksa matkakorvauksia
* työsuhde perheen ja hoitajan välillä
* perhe huolehtii TyEL maksusta ja muista työnantajavelvoitteista
* hoitaja hoitaa työntekijävelvoitteensa kuten maksaa veron
saamistaan palkkioista"
koulutuksen oo tarvinnu mitenkään muuttua, hyvä vaan että viimein tajusivat kuin paska palkka tuo 4,2e oli! Nyt voisin ehkä harkitakkin kouluttautua lisää mll:n kautta :)
ainakin täällä Kymenlaaksossa. Ihmettelen vaan hintaa kun koulutetun lastenohjaajan ja lähihoitajan (koulutus 3 vuotta) saa samalla hinnalla, kun muutaman kuukauden kurssitetun MLL:n hoitajan.
Näköjään.. Katsoin netistä.
"Uusi malli käyttöön Etelä-Karjalassa, Kymenlaaksossa ja Uudellamaalla
Mannerheimin Lastensuojeluliitolle on tärkeää, että perheet saavat tarpeidensa mukaista lastenhoitoapua myös tulevaisuudessa.
MLL on käynnistänyt RAY:n tuella kehittämishankkeen, jonka lähtökohtana ovat vuonna 2006 asiakaskyselyssä esiin tulleet tarpeet. Perheet toivovat enemmän tietoa ja ohjausta heille hoitajan työnantajana kuuluvista velvoitteista.
Kehittämishankkeessa uudistetaan perheille annettavaa työnantajaohjeistusta, välityspalvelua ja hoitajien ohjausmallia.
Hanke toteutetaan seuraavissa kunnissa: Helsinki, Espoo, Kouvola, Kuusankoski, Iitti, Lappeenranta, Kotka, Hamina, Pyhtää, Taipalsaari, Valkeala ja Vantaa.
Mikä muuttuu?
Hoidon välitys keskitetään yhteen pisteeseen.
Suositus hoitajan tuntipalkkioksi nousee 8,20 euroon.
Hoitajan alaikäraja nousee 16 vuoteen.
Hoitajan velvollisuutena on ottaa vastuuvakuutus.
Hoitajien koulutusta ja ohjausta laajennetaan.
Hoitajien palkkasuositus perustuu yleiseen palkkatasoon samantyyppisissä tehtävissä sekä uudessa mallissa hoitajille tuleviin velvoitteisiin."
Kannattaisi terkistaa ensin lastenohjaajan koulutus ennen kuin suutansa avaa!! Itse opiskelen lastenohjaajaksi ja VÄITÄN että tasan tarkkaan mekin osaamme lapsia hoitaa!! Ärsyttää tuollainen ennakkoluuloisuus.... OTA SELVÄÄ ASIOISTA!!!!!!!!!!
mennä ennakkoluuloisella puurot ja vellit sekaisin... ymmärtäisin, että ennen alkuperäinen ottas lastenhoitajaksi sen kunnolla koulutetun lastenohjaajan tuolla hinnalla kun MLL:n kurssitetun hoitajan... luehan ketju ennen kun hikeennyt