porakaivoveden puhdistus

Porakaivovedessä on rautaa ja humusta, eli maistuu ja haisee pahalle ja valkoiset kaakelit on jo ihan ruskeita. Tietääkö kukaan miten toimii WellZone O2 (otsonointi) veden puhdistusjärjestelmä? Olis helppo asentaa ja hintakin edullisempi kuin isoissa perinteisissä filttereissä. Myyjä kehuu, mutta kun kukaan tuttu ei tiedä laiteesta mitään. Onko kellään kokemusta?
105711
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kyllä se otsonointi toimii ainakin kaupungin vedenpuhdistamon mittakaavassa. Hapettaa raudan ja hävittää vielä "pöpötkin". Klooria ei enää tarvita.

Äänestä

Ota ensi vesinäyte ja tutki vähintään rauta, mangaani, pH, KMnO4-kulutus, arseeni, fluoridi, radon ja kolimuotoiset bakteerit. Tuon tuloksen kanssa marssit muutamaan LVI-liikkeeseen ja pyydän tarjouksen sopivasta laitteesta.

Ei kannata lähteä poistamaan pelkkää rautaa ja humusta jos ei ole varma, ettei ole muita ongelmia. Raudan ja humuksen poisto on helppoa tekniikkaa. Vertaa erilaisia laitteita ja varsinkin niiden vuosittaisia käyttökustannuksia.

Äänestä

Itselläni on ollut tuo mainitsemasi vedenpuhdistus laite.Muuten kätevä, mutta ei jaksanut puhdistaa vettä raudasta, mangaanista, hajun kyllä vei. Ota vesianalyysi ensin. Kyseinen laite puhdistaa kyllä pienemmät rauta ym määrät. Suuria rautamääriä ei jaksa putsata. Vaadin kauppaa tehdessäni, jollei pelitä saan rahani takaisin.Vaadi tuosta kirjallinen paperi muuten olet heikoilla. Kovan taiston jouduin kyseisen firman kanssa käymään ennenkuin rahat palauttivat.

Äänestä

Unohda laite, saat aivan varmasti ongelmia. Saattaa toimia tai on toimimatta, huolto pelaa tai ei pelaa, firma vaihtaa nimeään tai ei vaihda (vaihtanut vasta 2 kertaa.) Miten huollat laitteen kaivossa tai talvella, paljonko uusi lamppu maksaa, paljonko suodatin maksaa...

Lisäksi:

"Erään otsonilaitemaahantuojan sivuilla sanotaan näin:

"HUOM!
Älä juo tuoretta otsonoitua vettä ennen kuin se on saanut vetäytyä vähintään puoli tuntia ja aktiivinen otsoni muuttunut turvalliseksi hapeksi.

Otsoni saattaa tappaa myös vatsassa ja suolistossa eläviä hyödyllisiä bakteereita."

Eli jos on jano, niin odota ½ tuntia. "

Äänestä
  • Olen omistanut tuon laitteen kolmatta vuotta ja olen muutoin tyytyväinen, poistaa kyllä raudan, mutta laitteen saa toimittaa KORJATTAVAKSI 2-3 KERTAA VUODESSA. Eivät suostu kertomaan missä vika on että voisi korjata paikan päällä. On helvetinmoinen homma lähettää jatkuvasti Lahteen. Pitäneekö tässä minunkin alkaa vaatia rahoja takaisin?

    Äänestä

meitillä toimii, no, nyt joudun väkisin sitten mainostamaan nimeltä, Watmanin sellainen hitsauskaasupullon kokoinen ja näköinen rauta-mangaanisuodatin loistavasti. Oli meinaan näiden asioiden suhteen kuulemma varsinainen ongelmavesi, filsu puhdistaa kaiken. Tehtiin vesitutkimus ennen ja jälkeen.
Hyötypuolia: Puhdistaa veden. Ei vaadi erityista huoltoa. Sisällä on kiviainesta suodatinaineena, jota pelkästään lisätään, tosi harvoin. Ei vaadi pumpuilta mitään lisävirityksiä, kunhan kytketään putkien väliin painevesipuolelle.
Haittapuolia: On yli 1,5m korkeana melkoinen jötkäle. Ei saa päästä jäätymään talvella. Hankintahinta on verraten korkea (siinä 1,5 ke paikkeilla). Vaatii sähkön koska automaattisesti huuhtelee itsensä.

Äänestä
  • Vettä voi puhdistaa sähköllä
    julkaistu pe klo 13:13, päivitetty pe klo 15:35

    Kuva: YLE Etelä-Karjala

    Lappeenrannan ja venäläisen Tomskin teknillisten yliopistojen kehittämä sähköpurkausmenetelmä puhdistaa vettä vähintään kolme kertaa perinteistä otsonointimenetelmää energiatehokkaammin.

    Juoma- ja jäteveden puhdistamiseen on keksitty uusi, sähköön perustuva menetelmä. Menetelmää on testattu muun muassa Pien-Saimaalla, jossa laitteen on todettu pystyvän tuhoamaan levämyrkkyjä. Laitteelle haetaan parhaillaan patenttia.

    Voimakas sähköjännitteinen purkaus muodostaa laitteistossa otsonia sekä hapettavia hydroksyyliradikaaleja, jotka kemiallisen reaktion avulla hajottavat veteen liuenneita epäpuhtauksia ja desinfioivat patogeeneja.

    Uusi menetelmä voi korvata otsonoinnin ja muut hapetusmenetelmät. Tutkimuksessa on todettu, että sähköpurkausmenetelmällä puhdistettu vesi on laadultaan esimerkiksi klooripuhdistettua parempaa.

    Sähköpurkausmenetelmää voidaan käyttää esimerkiksi levä- ja tuholaismyrkkyjen poistamiseksi vedestä. Laite saadaan toimimaan muun muassa aurinkokennolla, joten sitä voitaisiin hyvin käyttää apuna Afrikan vesiongelmien helpottamiseen.

    Tutkimushankkeelle haetaan parhaillaan jatkorahoitusta esimerkiksi EU:n ENPI-naapuruusohjelmasta.

    YLE Etelä-Karjala

    http://yle.fi/alueet/etela-karjala/2009/12/vetta_voi_puhdistaa_sahkolla_1266016.html

    Äänestä

Onko se edes humusta joka tarkoittaa multaa tms eloperäisiä aineita ? Jos on niin se tulee veteen kyllä jostain muualta kuin kallion sisästä, eli kaivoosi vuotaa pintavettä!

Jos se on kiviperäistä sakkaa niin pumppaa kaivosta vettä niin pitkään että vesi puhdistuu.

Miten syvä kaivo on?

Äänestä

Hei! Porakaivovedessä on korkea suolapitoisuus,sekä mangaani,rauta,typpivedyn haju.Onko kenelläkään kokemusta tällasesta vedestä.Minkälainen suodatinjärjestelmä,sekä huoltokulu,sekä kustannus.Mikä on toimiva ratkaisu.Mitä voitte suositella.KIITOS!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


justiina1000 kirjoitti:

Porakaivovedessä on rautaa ja humusta, eli maistuu ja haisee pahalle ja valkoiset kaakelit on jo ihan ruskeita. Tietääkö kukaan miten toimii WellZone O2 (otsonointi) veden puhdistusjärjestelmä? Olis helppo asentaa ja hintakin edullisempi kuin isoissa perinteisissä filttereissä. Myyjä kehuu, mutta kun kukaan tuttu ei tiedä laiteesta mitään. Onko kellään kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu