YDINJÄTE KUUHUN

nyt on aika

ydinjäte pitäisi haudata kuuhun, miksei sitä voisi sinne viedä? taitaa olla kyse siitä ettei kuussa ole koskaan käyty.

7

2792

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kekkonen

      Ja onhan noita aluksia losahtanut lähdöissä ja paluumatkalla ilmakehässä. Ei varmaan mikään hyvä juttu jos 1000 litraa radioaktiivista ydinjätettä leijailisi nevadan yllä.

      • aika-inen

        nykytekniikalla pitäs aikaansaada räjähdyksen kestävä kuori... ???


    • Kuuuukkeli

      Niimpä... Ei ole taidettu kuussa käydä. Joku oli muka ottanut kuvan kun kuun pinnalla on astronaultin kengänjälki. HA-HA! Kuussa puhaltaa tuuli ja muka jälki pysyis ehjänä!

    • inspe

      Ydinjätteitä on maassa tonnikaupalla. Jäte on painavaa kamaa, painavampaa kuin lyijy. Yksi raketti ei jaksa viedä monta sataa kiloa maata kiertävälle radalle. Tarvitaan tuhansia raketteja. Energiaa kuluu mielettömästi ja on varsin todennäköistä, että esim tuhannesta raketista muutama kymmenen tuhoutuu ilmakehässä, joten haitta on paljon suurempi kuin hyöty. Tuhoutumisen kestävää kuorta ei pysty tekemään, koska siitä tulee taas niin painava, että lastia ei sen jälkeen enää mahdu mukaan lainkaan. Kyllä se jäte vaan maan pinnalla täytyy pitää. Aurinko olisi muuten hyvä loppusijoituspaikka koska plutoniumkasat katoaisivat sinne kuin vesipisara Saharaan mutta kun kamaa ei pysty kuljettamaan sinne turvallisesti.

      • zage

        Sitä matskua on niin perkeleesti ja sitä tulee lisää sellasta tahtia, että mitenkään ei ole mahdollista ampua samaa tahtia kuuhun sitä. Ainakaan nykytekniikalla, ehkä 50 vuoden päästä sitten...


      • Asiantuntija

        "Yksi raketti ei jaksa viedä monta sataa kiloa maata kiertävälle radalle." Yksi raketti varmasti jaksaa viedä useita tuhansia kiloja taivalle. Asia erikseen on se, että kuinka paljon sitä ainetta siinä sadassa (tai tuhannessa) kilossa on.


    • aurinkoon...

      Niin aurinko on tosiaan pintalämmöltään n. 5000c.
      Mutta entäpä jos ajoittaisimme raketit niin että ne olisivat perillä auringossa yöllä kun aurinko ei paista... =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2514
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2481
    3. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      29
      2370
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1866
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      27
      1661
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      311
      1655
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1486
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      72
      1339
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1078
    10. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      1053
    Aihe