ympäri kehoa ilmestyy kellertävän ruskeita laikkuja, ikäänkuin mustelmia. mitähän kertovat...? laikut ovat halkaisijaltaan 1-3cm.
mustelmia?
mies
3655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos kyseessä ovat mustelmat, veren hyytymisessä on joku ongelma, mahdollisesti K-vitamiinin puutos. Käy lääkärissä, lähettää sinut hyytymiskokeisiin.
Normaalisti hyytymiskokeessa veren hyytymisaika on 2-5 minuuttia, yli 20 minuutin aika kertoo häiriöstä jota ruvetaan tutkimaan tarkemmin. Itselläni tutkittiin juuri vastaavien mustelmien takia - aika oli 13 minuuttia joka katsottiin vielä siedettäväksi poikkeamaksi eikä sen kummemmin tutkittu.
...ja ehkä et kestä kuoliaaksipelottelua mutta on ihan pakko kehottaa sinua etsimään vaikka sanahaulla tietoa Kaposin sarkoomasta.
En halua peloitella mutta kyse voi olla myös leukemiasta. Tutkituta itsesi välittömästi.