saab 900 -84

kertokaapa tommosen vanhan saabin katsastuksesta, mihin ne kiinnittää huomiota?
7459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

päästöihin...

Äänestä

Moi!
Saabeista lahoaa pohjasta ekana edestä tukivarren kiinnityksen vierestä. Pienestä reiästä saattaa tulla hylkäys. Itselläni reiän korjautus maksoi 50 eur.

terv. Saab 900 vm 88

Äänestä

- Ruosteet - jotkut katsastusmiehet saattavat löytää kuin taikasauvalla ruostepisteitä kantavista rakenteista, jotka joutuu paikkaamaan.
- Saasteet - K-Jetronicin saa käymään ilmeisesti aina tarpeeksi laihalla, ainakin edellinen Saabini (900i -vm -85) alitti maksimiarvot tod. reilusti; tosin tästä oli mm. venttiilit ja CO-arvot säädetty ammattilaisen toimesta
- Pallonivelet - Saab ei ole mikään kovin kevyt ajoneuvo, ja kun näitä on kaksi per kulma, on vain hyvää tuuria jos vanha auto pääsee kerran vuodessa läpi ilman liian suurta "klappia".
- Käsijarru - vanha malli ottaa eteen, ja jos on herkistely jäänyt renkaidenvaihdossa väliin, voi jarrutus muutenkin puoltaa. Kuivalla tiellä, talvirenkailla ja reippaalla nopeudella hiukan runnomista, niin pysähtyminen tulee tunnokkaammaksi.
- Virtalukko - hieman harvinaisempi vika, avain saa tulla ulos vain asianomaisessa asennossaan ja pakkilukon on toimittava.
- Valot - saabin maadoitukset ovat ongelmien aiheuttamisessa lähes legendaarisia, nyt vain käymään niitä läpi; säästänee vaivaa eikä tarvitse selitellä.

Lisäksi kannattanee käyttää auto päiväsaikaan katsastuksessa, ei kiinnitä niin helposti huomiota tummuneisiin ja kalliisiin etulyhtyihin..

Äänestä
  • Pakkilukon ei tarvitse toimia, avain ai saa irrota virtalukosta jos auto on käynnissä, muuten avain saa kyllä irrota vaikka pakki ei olisi päälä kuten itelläni käy.Avaimen saa pois vaikka jättäisi minkä vaihteen päälle.

    Äänestä

Etujarrut, käsijarru, alustan ruostevauriot, päästöarvot. Ja yleisesti tietenkin nupit ja vetareiden suojakumit.

Äänestä
  • kiitoksia hyvistä vastauksista

    Äänestä

mulla on saab 900 -84 kans.Pohja,vetonivelet,pallonivelet,oven alareunat,öljyvuodot ja jarrut.Yleensä ne on kunnossa.Päästöt on yleensä erinomaiset ruiskuissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kake kirjoitti:

kertokaapa tommosen vanhan saabin katsastuksesta, mihin ne kiinnittää huomiota?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu