ja klassikkovitsi:
kissanpentu vaani rannalla sudenkorentoja ja muita lentäviä elikoita. Se hyppeli ilmaan ja kauhoi tyhjää eikä saanut kiinni yhtään lentävää elikkoa ja oli jo aivan puhki ja turhautunut kun paikalle sattui tulemaan kokaiken kokenut konsulttikolli.Se ryhtyi neuvomaan kissanpentua saalistuksen taidossa:"Odota rauhallisesti kun perhonen tai korento laskeutuu kaislan lehdelle ja vasta sitten hyökkäät päättäväisellä loikalla paikallaan olevan saaliin kimppuun".Niinpä kissanpentu istui odottamaan sopivaa uhria.Se odotti ja odotti kunnes tunnin odotuksen jälkeen sopiva saalis laskeutuikin kaislan lehdelle.NYT!Kisu loikkasi perhosen kimppuun ja PLUMPS! putosi suoraan mereen.
Tarinan opetus:
Mitä pidempi esivalmistelu, sitä märempi mirri.
Iloista vappua kaikille myös konsulttikolleille eli leikatuille kolleille jotka tietävät kuinka homma tehdään mutteivät itse enää voi.
:D
parempi siemen syöksyssä...
kuin miljoona pussissa
0
1715
Luetuimmat keskustelut
- 781279
- 721174
- 771024
- 95879
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois256815- 49767
- 29729
- 55683
- 72669
- 44602