doggi kun on aikas iso koira,, niin kyselisin ihan uteliaana teiltä jolla sellainen on että kuinka paljon rahaa kuluu esim. kuukaudessa sen hoitoon??
Paljonko
4
908
Vastaukset
- yksi doggi
Meillä yhden dogin ylläpitoon menee kuukaudessa noin 60e. Tähän sisältyy nappulat,lihat,luut yms. herkut. Meillä onneksi ei ole allergioita tai muita sairauksia joten kulut on vähäiset.
- bumer
meillä menee kahteen dogiin ja saksanpaimeneen kuukautta kohden 82€ ruokaan ja siihen päälle öljyt
- minä vain
bumer kirjoitti:
meillä menee kahteen dogiin ja saksanpaimeneen kuukautta kohden 82€ ruokaan ja siihen päälle öljyt
ja rahaa menee kuukaudessa ruokiin n. 150-200 euroa, riippuen mitä lisäkkeitä ostelen. Eläinlääkärissä ei ole tarvinnut käydä kuin rokotuksilla, joten niistä ei kuluja tule. 15kg säkki ruokaa maksaa 49e ja niitä menee noille kahdelle n. 3kuukaudessa. Lisäksi saavat lihaa, öljyjä, luita ja muuta lisukkeita.
- WTD
...monestakin seikasta. Kuten vakuutukset, ruoka, näyttelyt yms. harrasteet, kuinka paljon se tuhoaa maallista omaisuuttasi, syökö mitä, sairasteleeko, allergisoituuko yms.
Normaalisti haarukka voisi olla joku 50-100 ekua kuussa, mutta lisäile tarpeen mukaan sohvakalustoa, kännykkää, ja lääkärikäyntejä, ne ei ole halpaa hupia näin suurelle ystävälle. Mutta eipä silti, maksoi mitä maksoi, rakkaampaa ja sympaattisempaa kaveria ei saa noiiin halvalla =) Jätän vaikka ite piffit syömättä ja siirryn kaurapuuroon, jos koiruus vie kuukauden elannon =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1243893Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta233633Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1202570Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten802500Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää542448Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom92403Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole252380Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1652306Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin642264HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364412056