Paljonkohan maksaa, jos pistää uuden sisäkoneen Avanceen, jossa nyt siis perämoottori. Esim. uusi Nanni lähtee 4000 €:lla, ja siihen sitten s-vetolaite tai akseliveto. Asennukset hinnassa mukana.
Sisämoottori Avance 245:een
NewSailor
51311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moi,
Jos rahalla ylipäätään on merkitystä, niin paljon edullisemmaksi tulee vaihtaa vene toiseen samankokoiseen Avanceen, jossa taas on sisäkone. Uskoisin, että ainakin puolella 245:sta on sisämoottori (perustuu näköhavaintoihin).
ja akselin Avance 245:een. Moottorin hinnan lisäksi menee pari tonnia tarvikkeisiin ja muutama päivä työtä. Aika iso panostus, mutta lopputulos on hyvä.
Tarkennetaan vielä, että minulla ei ole ko. Avancea, mutta harkitsen sellaisen ostoa. Joku varmaan ihmettelee, että eikö kannattaisi ostaa suoraan sisämoottorilla varustettu vene. Ongelma vaan on, että ne ovat hinnoissaan ja toiseksi moottorit ovat useissa n. 25 vuotta vanhoja. Vaikka perämoottorin käytössä on omat ongelmansa, uskon suht. uuden nelitahtikoneen olevan varmempi ja helppohoitoisempi kuin vanha diesel. Kysymys liittyy oikeastaan siihen, että jos jossain vaiheessa haluaisi vaihtaa uuden dieselkoneen perämoottorin tilalle, tuleeko tämä paljon kalliimmaksi kuin vanhan dieselkoneen korvaaminen uudella? Toisaalta perämoottori Avance 245 laskee veneen arvoa markkinoilla, mikä tulee ottaa huomioon venettä ostettaessa.
Minusta sinun kannattaa ostaa perämoottorilla varustettu (halvempi) versio ja sitten 1-2 vuoden jälkeen miettiä joko haluat pitää veneen sellaiseneen, laittaa siihen dieselin tai vaihtaa veneen isompaan. Useat päätyvät viimeiseen vaihtoehtoon. Minulla oli Avance 24 pari vuotta ja hyvä venehän se on purjetia (ja siitä saa omansa takaisin vaihdossa), mutta vanha (57 v) selkäni ei tykännyt jatkuvasta kumartelusta..seisomakorkeuden puuttuessa.
Avamncet on nättejä, kivoja!
245 jää pieneksi.
En satsaisi uuteen koneeseen. Osta
valmiiksi koneella. Purjevene käytössä
diselille ei kerry käyttötunteja juuri
ollenkaan joten 10-20v konetta voi pitää melkein
uuden veroisena, iskemättömänä.
Veneiden koneilla ei viellä onneksi ole ollut samanlaisia ominaisuuksia kuin nykyisillä pessukoneilla ja autoilla,... tosin ei noista uusimmista tiedä!
Huoltokirja, lokikirja
antavat viiteitä siihen suuntaan että
koneestakin on pidetty huolta.
joni - http://desing.myjohn.info