mulla on pian 5kk ikäinen siamilainen. se on alkanu hinkata pyllyään mattoon. siis e vetää itseensä hassusti tassuilla eteenpäin ja hinkkaa pyllyään mattoa vasten. mistä tää johtuu? kissa on madotettu ja rokotettu ja pian (parin kuukauden sisällä) viedään se leikattavaksi.
se syö ihan hyvin ja samoja ruokia mitä alusta alkaen. en ymmärrä.
se syö ihan hyvin ja samoja ruokia mitä alusta alkaen. en ymmärrä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olisko sitte kuitenki jääny matosia?? Tai jos se merkkaa??
... anaalirauhasongelmilta. Ovat yleisempiä koirilla, mutta kiusaavat joskus kissojakin. Jos vaiva ei tunnu nyt kovin pahalta, voinee sen hoito odottaa kissan leikkaukseen asti. Mutta jos ongelma tuntuu kiusaavan kissaa, kannattaa eläinlääkärissä käydä jo aikaisemmin.
...kisuillaki olla anaalirauhaset täynnä? En tiiä. Koirillaha toi samaine toiminta viittaa siihe vaivaa.
...voivat myös kissoilla täyttyä, jos eritettä on päässyt kuivumaan rauhaspussiin. Kun anaalirauhaset täyttyvät tarpeeksi, ne ovat niin kivuliaat, että kissa saattaa jättää jopa ulostamatta.
Oma kissani teki samoin kun oli pieni. Se tuli kyllä sitä ennen joskus hiekkalaatikolta. Kuitenkin se hävisi iän myötä ja kissa on ihan terve leikattu ja rokotettu. Kannattaa silti kysyä eläinlääkäriltä jos se ei häviä.
Kissani tekee jotain tuon tapaista, mutta se ei vaikuttaisi mitenkään kivuliaalta hommalta, sillä se kehrää samalla.
Kissa on peiton päällä tai jollain pehmeällä alustalla tuota tehdessään. Sitten se ikään kuin kuopii etutassuilla ja painaa peppua ihan kiinni kankaaseen. Joskus olen huomannut peitossa sen jälkeen eritettä. Mitä ihmettä tää on.
Lisäksi kissallani on kuten yllä mainitussa tapauksessa, pallin näköiset vehkeet hännän alla vaikka eläinlääkäri on kirjoittanu sen korttiin, että se on naaras.
Sittenkin rauhasongelmia? Vai hormonaalista?
KIITOKSET AVUSTA
moi!!!... jos se sun kissa on naaras niin sillä saattaa olla kiima tai sit sitä vain kutittaa tai jos sillä jää kakka pylly niin ku mun toisella kissalla niin se saattaa johtuu siitä. mutta jos te kerran viette sen leikattavaksi niin kanttii kysyy siitä siltä eläinlääkäriltä ja matokuuri pitää antaa kaksi kertaa vuodessa eli 1/2 vuden välein. moikkelis koikkelis
se on ihan normaalia, niin tekee meidänkin kisu!!!ne puhdistaa pyllyänsä:)
Munki kissa tekee joskus sillee..ei se TODELLAKAA oo vakavaa..sillä vaa on jääny paskaa perseeseen :D
Ihan sama jos sä pyyhkisit huonosti ja sitte jäis paskaa perseesee ni haluaisithan sä sen pyyhkiä pois?