Ongelmana on, että nuori urosmarsuni puree häkin kaltereita. Sen häkki on naarasmarsujen häkin vieressä ja ilmeisesti se yrittää päästä niiden luo. Aion leikkauttaa marsun puoli vuotiaana, mutta siihen on vielä muutama kuukausi aikaa. Leikkauttamisen ja varoajan jälkeen se pääsee naaraiden kanssa samaan häkkiin. Kaltereiden pureminen on lähes jatkuvaa, illalla ja yöllä tosi intensiivistä. En raaskisi siirtää uroksen häkkiä muualle, koska nyt sillä kuitenkin on näkö ja kuuloyhteys naaraisiin ja siten niistä seuraa. Kovaa pureskeltavaa uroksella on koko ajan häkissä eli ei voi johtua siitäkään.
Onko mitään hyviä vinkkejä miten saisin pureskelua vähennettyä? Pyyhin aamulla kalterit omenaviinietikalla jotta ne maistuisi pahalta marsusta, mutta onhan tuo silti käynyt pureskelemassa. Mietin että auttaisikohan vaikkapa kulkusen ripustaminen kaltereihin? Meinaan,että sehän kilisisi aina kun uros puree kaltereita ja se saattaisi häiritä sitä niin että ei jaksaisi enää purra?
Onko kellään kokemusta vastaavasta ja miten saitte sen loppumaan??
kaltereiden pureskelu...
6
1386
Vastaukset
- marsu___han
marsuhan voi purra kaltereita myös siksi ettei se saa olla tarpeeksi vapaana. pidä marsuasi enemmän vapaana, ainakin pari tuntia päivässä.
- alkup. kirjoittaja
Voihan se tietysti johtua siitäkin. En nimittäin ehdi pitämään kuin tunnin päivässä vapaana, koska väliaikaisesti olen töissä koulun ohella ja lisäksi joudun pitämään marsut kahdessa erässä lattialla, ensin uros ja sitten naaraat. Välillä olen jakanut tilan kahteen osaan verkolla, jota uros puree silloin... Yleensä pidän kuitenkin erikseen.
Voisiko tuo kaltereiden ja verkon pureminen johtua marsun turhautumisesta. Varmasti sen on ikävä olla eristyksessä toisista marsuista. Onneksi se kuitenkin heinäkuussa pääsee naaraiden kanssa samaan häkkiin=)
- Neilikkakaneli
Minulla on sama ongelma.1-vuotias naarasmarsuni järsii kaltereita kun tuon tuoreruokaa huoneeseeni tai rapistelen jotain.
- Anonyymi
Kun kun tuot marsun lähelle ruokaa ja se alkaa järsimään kaltereita se ilmaisee että hän haluaa ruokaa jos hän on syönyt jo päivän ruuan niin voit antaa vähän just esim tuoreruokaa😘😘
- jamelia007
haluaisi joko naaras marsujen luo tai sitten se on tylsistynyt häkkiinsä. Kokeile uusia virikkeitä häkkiin ja jos se ei sen jälkeen lopu niin syynä saattaa sitten olla vaan naaraiden tykö pääseminen. :)
- Elvis ja Hektor maasujen om...
Hei. Meilläkin maasut joskus purevat kaltereita, varsinkin kun kuulevat että ruoka on tulossa:).
Kulkunen ovessa voisi olla hyvä konsti, ja sitäpaitsi siinä olisi virikettäkin sille.Parempana konstina pitäisin kuitenkin oikeaa leppää luonnosta, halkaistua sellaista. Ennen häkkiin laittoa sen voi pestä vedellä ja kuivattaa. Parin viikon päästä se pitää vaihtaa uuteen.Siihen on maasujen kiva jyrsiä hampaitaan ja tyydyttää jyrsimisen tarpeensa. Muuta vinkkiä:Meillä kulkunen oven pielessä marsuhäkissä on tavallaan heidän soittokello. Ne oppii kilisyttämään sitä, kun haluaavat saada jotain:).
Meillä on lisäksi pienet kilisevät pallot, (muoviset, sisällä kulkunen )joilla ne selvästi ensi ihmetyksen jälkeen on ruvennut pelaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381324En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?146841Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19736
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709