Katsoitko torstaina silminnäkijän Nokia dokumentin? Mitä ajatuksia se sinussa herätti?
Dokumentin voi katsoa myös www sivulla:
http://www.yle.fi/silminnakija
Dokumentin voi katsoa myös www sivulla:
http://www.yle.fi/silminnakija
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No sielläpä on semmoinen ylityökaavake. Sen kun täyttelee niin rahat tulee tilille. Mutta aina on niitä jotka eivät mitään lappuja halua täyttää, ja siksi itkevät kun rahaa ei tule. Ja sitäpaitsi eräät saavat suurta nautintoa kun saa olla marttyyri.
Nyt on vaan muotia haukkua Nokiaa. Elqo, Aspocomp ym. saatiin jo ajettua pois Suomesta. Kansa haluaa paluuta keräilytalouteen.
Dokkarissa "akateemisesti koulutettu" väittää, että saisi muista firmoista suurmpaa palkkaa. En vaan tajua että miksei herra vaihda duunia jos kerran on niin mainio.
Samaa se on kaikissa firmoissa. Menkää pikkulafkoihin. Lähin esimies on pääjohtaja. Sitten saa itekä ylitöistä ja simputuksesta. Ketään vaan ei kiinnosta kun firma on niin pieni.
Jos parempaa palkkaa saisi muualla niin miksei jo vaihda sinne?
Eikä Nokia ainoa yritys ole jossa saa odottaa palkankorotuksia. Jos se on ohjelman tekemisen peruste, niin tuollaisia ohjelmia voisi tehdä Suomessa vaikka joka päivä.
Muutenkin aika mitään sanomaton ohjelma. Perusteluita ei oikein mihinkään väitteisiin ollut, mitä nyt yhtä työntekijää haastateltu.