Toukokuun lopulla ollaan lähdössä Hua Hiniin ja kiinnostaisi tietää vähän ostosmahdollisuuksista. Mukana on kaksi teini-ikäistä tyttöä ja voin arvata, että heille kyllä ostettavaa löytyy, mutta mistä? Millaisia ovat ns. oikeat kaupat ja niiden hintataso? Entä mistä löytyisi hyvälaatuisia feikkivaatteita?
Hua Hin: vaateostokset
Maximus
21952
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
voi tehdä esim.suht.uudessa ostoskeskuksessa
Village Market (hieman keskustan ulkopuolella)sekä
keskustan Shopping Mall tavaratalossa.
Markkinoilla jne.Myös noin.50 km päässä olevassa
Phetchaburin kaupungissa on iso ostoskeskus ja
"tehtaanmyymälöitä".Taksilla pääsee sinne helposti.
Hinnat suht.edulliset myös tavarataloissa ja
kaduillahan kuuluu tinkiä.
Merkkituoteet ovat piraatteja,joissain erittäin
harvoissa liikkeissä aitoja ja hinta senmukainen.
Pääkohdat asiasta jo kerrottu, mutta yksi asia syytä vielä kertoa. Sovita aina vaatteesi ja tutki ne tarkoin saumojen, ommelten ym. suhteen. Huom. myös ne tuotteet jos ostat samaa kokoa useampia ja ovat paketissa, tutki ne myös. Sillä itse kerran ostin mm. shortseja samaa kokoa useammat eri väriä niin annas olla kun tulin kotiin Suomeen niin niistäpä ei sopineetkaan päälleni muut kuin se jota olin sovittanut eli yksi ainoa.
Epäkohta oli se, että minulle pöydän alta paketissa annetut toiset samanlaiset, mutta eri väriä shortsit,joita en ollut sovittanut oli ommeltu etukappaleet vastakkain. Arvaa harmittiko? Eli saattoikohan joku toinen saada takakappaleet vastakkain ommeltuja sortseja samalla tavoin - harmikseen. Tämä tapahtui Bangkokissa.
Nyt hua hinissa ollessani ja esim. Willa Marketissa (UUSI ISO TAVARATALO) vaatteita tutkiessani havaitsin mm. että monen vaatekappaleen saumat oli ommeltu huolimattomasti, tarkemmin tutkittuani saumat ns. irvistivät. Ei pidä kuitenkaan luulla, että moitin ilkeyttäni, ei siitä ei ole kyse. Kyllä sieltä pääosin löytyy hyvää tavaraa. Esim. vaatteet näyttävät ja usein ovatkin hyvin huoliteltuja, mutta silti on hyvä tutkia ostamansa tavarat huolella, koska vaihto tulee kalliiksi jos Suomesta lähtee vaihtamaan. Muuten jos satut em. huolellisuudesta huolimatta ostamaan viallisen tuotteen ja hotellilla huomaat vian, mene vaihtamaan kuitti mukana, vaihtavat varmasti. Senkin olen kokenut.
Thaimaalaisten kanssa on mukavaa tehdä kauppoja - ja hyviä kauppoja.