köliin päässyt vettä

sekin vielä

elikkä 9m teräsveneen köliin on päässyt vettä mitä en ole huomannut muuta kun vasta pohjan hionnan ja uuudelleen maalauksen yhteydessä.köli oli täynnä vettä joka oli päässyt sisään huonosta hitsisaumasta.kysymys kuuluu mitä laitan köliin nyt sisälle kun olen valuttanut veden pois koska ei tiedä onko ruostunut kuinka pahasti,miten ois pellavaöjy!!?? .apua kaivatataan.

3

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nosta veneesi ylös vedestä ja tyhjennä köli ja hiekkapuhalla se sisäpuolelta sekä sen jälkeen heti valat betonia täyteen ja valun yhteydessä täytät sen samalla tavaralla mitä siellä olikin, terästä tai lyijyä.

      Ainoastaan näin saat estettyä kölisi ruostumisen sisäpuolelta koska betoni tarttuu hyvin puhtaaseen juuri hiekkapuhallettuun teräkseen ja betoni on emäksistä elikä se ruostuta terästä.

      Vaikka laittaisit mitä öljyä tai muuta sinne köliin sisälle niin ruostuminen jatkuu aina jostain paikasta ja joskus se on sitten läpi ruostunut, tietysti teräs veneessä on mahdollisuus hitsata ulkopuolelle jatkuvasti uutta teräslevyä entisten ruostuneiden tilalle ja päälle.

    • R K-S

      jättää tyhjäksi. Hitsaa kuntoon.Tee sisälle kaksi täyttötulppa. Hiekkapuhalla ja maalaa hyvin.
      Täytä köli pakkasnesteellä tai öljyllä.
      Tuo betonitäyttö on hyvä konsti, mutta se olisi pitänyt tehdä jo venettä valmistettaessa. En usko, että se onnituuu näin jälkikäteen.

    • Toivo

      jos saat kölinpaikattua ilmatiiviksi niin sitä ei tarvitse täyttää millään, koska sen sisältä loppuu happi ja ruostuminen pysähtyy Eikä sitä sen takia tarvitse sisäpuolelta maalata.Tuskin se köli sisältä kovin pahoin on ruostunut. Jos vesi siellä sisällä ei ole kovin hyvin vaihtunut, niin ei se ole kovin paljon ruostunutkaan. Ruostuminen vaatii happea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      69
      3034
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      43
      2963
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      50
      2302
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      340
      1966
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1739
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1565
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1368
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1227
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1146
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1106
    Aihe